Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Facebooktwitterrssyoutube
slogan

Η ελληνική Ολυμπιακή ομάδα για το Τόκιο

Τους 83 αθλητές και αθλήτριες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020 συμπλήρωσε η χώρα μας, μετά την τελευταία πρόκριση του Περικλή Ηλία στην Ορεινή Ποδηλασία και ενώ απομένει να ξεκαθαρίσει η θέση της Αργυρώς Αφράτη. Τα περισσότερα μέλη έχει ο στίβος, αφού μετέχουν 20 αθλητές/τριες, ακολουθεί η Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης των Ανδρών (13), ενώ στα ατομικά αθλήματα κυριαρχεί η κολύμβηση με 12.

Η ομοσπονδία με τους περισσότερους αθλητές (34) είναι η ΚΟΕ, που έχει 12 στην κολύμβηση, 9 στην καλλιτεχνική κολύμβηση, αλλά και 13 στην εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Η Αιμιλία Τσουλφά στα 48 της είναι η μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια της Ελληνικής Ολυμπιακής ομάδας, ενώ η Ευαγγελία Ψάρρα, στα 47 της μετέχει για 6η φορά στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη (2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020).

Αξίζει να σημειωθεί πως είναι η δεύτερη φορά μετά το 1992 που η Ελλάδα θα έχει λιγότερους από 100 αθλητές. Στη Βαρκελώνη μετείχε με 70 και, από εκεί και πέρα, στην Ατλάντα το 1996 με 120, στο Σίδνεϊ το 2000 με 139, στην Αθήνα το 2004 με 436 (η μεγαλύτερη συμμετοχή), στο Πεκίνο το 2008 με 152, στο Λονδίνο το 2012 με 103 και στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016 με 93 αθλητές.

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι ο Μιχάλης Φυσεντζίδης και σημαιοφόροι οι Λευτέρης Πετρούνιας και Αννα Κορακάκη.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ

ΣΤΙΒΟΣ (20)

Άνδρες

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης

50χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλης

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης

Γυναίκες

100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη

Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου

Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη

20χλμ. βάδην: Αντιγκόνη Ντρισμιώτη

20 χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου

20 χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου

400μ.: Ειρήνη Βασιλείου

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (13)

Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών:
Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης,
Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου,
Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης,
Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (12)

Άνδρες

Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο

Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο

Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή

Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή

Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο

Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο

Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών

Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών Άλκης Κυνηγάκης – ανοιχτή θάλασσα

Γυναίκες

Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα

Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (9)

Ομαδικό

Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (8)

Ανδρες

Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών

Γιάννης Μιτάκης – φιν

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών

Γυναίκες

Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών

Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ

Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (4)

Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος

Στέφανος Ντούσκος – σκιφ

Αννέτα Κυρίδου – σκιφ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (3)

Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου

Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας

Περικλής Ηλίας – ορεινή ποδηλασία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2)

Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι

Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (2)

Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό

Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό

ΠΑΛΗ (2)

Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ

Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ.

ΤΖΟΥΝΤΟ (2)

Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ

Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ (1)

Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (1)

Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους

ΞΙΦΑΣΚΙΑ (1)

Δώρα Γκουντούρα – σπάθη

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (1)

Παναγιώτης Γκιώνης – απλό

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ (1)

Φένια Τζέλη – 57 κιλά

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ (1)

Θοδωρής Ιακωβίδης -96κ.

«Τσε Γκεβάρα, πρεσβευτής της Επανάστασης», του Νίκου Μόττα