• [Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί/με μάτι αριστερό το βλέπω./Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί,/οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι (Κ. Βάρναλης)]
Facebooktwitterrssyoutube
slogan

Πρώτη φορά νταμπλούχος ο ΠΑΟΚ

Σε ένα ματς που στην περισσότερη διάρκειά του δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ στέφθηκε νταμπλούχος.

Με γκολ του Άκομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και κατάκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο (συνολικά έβδομο τρόπαιο), απέναντι στον ίδιο αντίπαλο. Ταυτόχρονα, ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης κατέγραψε το πρώτο νταμπλ στην Ιστορία του.

Η εξέλιξη του αγώνα

80΄ ΑΛΛΑΓΗ ΑΕΚ (ο Γαλανόπουλος στη θέση του Μπακάκη).

80΄ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΟΚ (ο Ολιβέιρα στη θέση του τραυματία Πέλκα).

77΄ ΑΛΛΑΓΗ ΑΕΚ (ο Μπογέ στη θέση του Κρίστιτσιτς).

71΄ ΑΛΛΑΓΗ ΑΕΚ (ο Γκάλο στη θέση του Μπακασέτα).

67΄ Κίτρινη στον Πόνσε (ΑΕΚ).

65΄ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΟΚ (ο Λημνιός στη θέση του Ζαμπά).

55΄ Ο Τσβάιερ ελέγχει στο VAR υποψία για χέρι του Κρέσπο στην περιοχή. Ζητάει πέναλτι η ΑΕΚ.

54΄ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Ζαμπά, αλλά ο τελευταίος βρήκε απέναντι του τον Μπάρκα.

52΄ Νέα ευκαιρία από ΑΕΚ. Ο Μάνταλος βρήκε με κάθετη πάσα τον Πόνσε, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη.

50΄ Γυριστή κεφαλιά από Λιβάγια, που δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45΄ ΓΚΟΟΟΟΟΛ (ΠΑΟΚ). Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, έκανε το «γέμισμα» και με ανάποδο ψαλίδι ο Άκπομ έγραψε το 1-0.

44΄ Συρτό σουτ από τον Κρίστιτσιτς, αλλά ο Πασχαλάκης βγάζει σε κόρνερ.

43΄ Κίτρινη στον Κρίστιτσιτς (ΑΕΚ).

40΄ Σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει. Μετά από κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

38΄ Κίτρινη στον Άκπομ (ΠΑΟΚ).

36΄ Μεγάλη απόκρουση από τον Μπάρκα. Ο Σάκχοφ «μοίρασε» από τα δεξιά στον Άκπομ, ο οποίος προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά είδε τον Μπάρκα να του λέει «όχι».

32΄ Άστοχο το μακρινό σουτ του Ζαμπά.

29΄ Κίτρινη στον Λιβάγια (ΑΕΚ). Στο έδαφος ο Βαρέλα.

26΄ Κίτρινη στον Οικονόμου (ΑΕΚ).

21΄ Τα ΜΑΤ απέτρεψαν απόπειρα των oπαδών της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ να πλησιάσουν μεταξύ τους.

16΄ Νέα επικίνδυνη επίθεση με Πόνσε, ο οποίος όμως αναχαιτίστηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ, πριν σουτάρει.

13΄ «Πάγωσαν» στην ΑΕΚ με τον Μπάρκα. Ο τερματοφύλακας της Ένωσης έδειξε να πονά στο χέρι, μετά από «στοπ» σε προσπάθεια του Άκπομ, αλλά συνεχίζει κανονικά.

10΄ Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες.

9΄ Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ.

5΄ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Λιβάγια γύρισε από τα δεξιά στον Πόνσε, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη