Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Αγγιξε το θαύμα η ΑΕΚ

Μια «ανά­σα» από το «θαύ­μα» έφτα­σε η ΑΕΚ, που απο­χαι­ρε­τά το Europa League με νίκη 2–0 επί της Τρα­μπ­ζον­σπόρ στην Τρα­πε­ζού­ντα! Η ήττα 1–3 στο πρώ­το ματς των play off απο­δεί­χθη­κε κατα­δι­κα­στι­κή για την ηρω­ι­κή Ενω­ση του Νίκου Κωστέ­νο­γλου, που δια­μόρ­φω­σε νωρίς το τελι­κό σκορ με τους Λιβά­για (24΄), Μάντα­λο (30΄πεν.), αλλά στο τέλος λύγι­σε από την κούραση.

Στο 24΄ ο Ολι­βέι­ρα πίε­σε τον Ιβα­νίλ­ντο ανα­γκά­ζο­ντάς τον να κάνει μεγά­λο λάθος, ο Λιβά­για το εκμε­ταλ­λεύ­τη­κε και άνοι­ξε το σκορ. Έξι λεπτά αργό­τε­ρα, ο Ομπι Μίκελ ανέ­τρε­ψε τον Ολι­βέι­ρα στα όρια της περιο­χής, ο διαι­τη­τής έδει­ξε πέναλ­τι και ο Πέτρος Μάντα­λος έγρα­ψε το 0–2 με τη συμπλή­ρω­ση του πρώ­του 30λεπτου.