Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Μουντιάλ: Ιστορική πρόκριση για το Μαρόκο που πάει ημιτελικό!

Ενα ακό­μη ποδο­σφαι­ρι­κό θαύ­μα έκα­νε το εκπλη­κτι­κό Μαρό­κο, στο ματς που διε­ξή­χθη στο «Al Thumama Stadium» στη Ντό­χα, παρου­σία 45.000 θεα­τών, και συνε­χί­ζει την πορεία του προς… τον ουρανό.

Σήμε­ρα νίκη­σε με 1–0 την Πορ­το­γα­λία και προ­κρί­θη­κε στα ημι­τε­λι­κά του Μου­ντιάλ του Κατάρ, για πρώ­τη φορά στην ιστο­ρία του, όπου θα περι­μέ­νει το νικη­τή της ανα­μέ­τρη­σης Αγγλία-Γαλ­λία για μια θέση στο μεγά­λο τελι­κό της διοργάνωσης!

Η απί­θα­νη ομά­δα του Βαλίντ Ρεγκρα­γκί, μετά την Ισπα­νία, την οποία απέ­κλει­σε από τα προη­μι­τε­λι­κά, νίκη­σε σήμε­ρα και την Πορ­το­γα­λία, η οποία ξεκί­νη­σε τον αγώ­να ξανά χωρίς τον Κρι­στιά­νο Ρονάλντο.

Οι Μαρο­κι­νοί έστει­λαν την μπά­λα στα δίχτυα με το απί­θα­νο γκολ του Εν Νεσί­ρι στο 42ο λεπτό και κατά­φε­ραν να κρα­τή­σουν τη μεγά­λη νίκη και την ιστο­ρι­κή πρό­κρι­ση, μολο­νό­τι αγω­νί­στη­καν χωρίς τους βασι­κούς στην άμυ­να τους και στα τελευ­ταία λεπτά της παρά­τα­σης με δέκα παί­κτες, λόγω απο­βο­λής του Σεντίρα.