Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

ΠΑΟΚ: Κέρδισε με 2–0 την Μποέμιανς και προκρίθηκε στο Europa Conference League

Με πρω­τα­γω­νι­στές τους Μπί­σε­σβαρ και Σβαμπ, ο ΠΑΟΚ κέρ­δι­σε 3–0 την ιρλαν­δι­κή Μπο­έ­μιανς στην Τού­μπα και προ­κρί­θη­κε στα play off του Europa Conference League καθώς ανέ­τρε­ψε το σε βάρος του 2–1 του πρώ­του αγώνα.

Με γκολ από τα απο­δυ­τή­ρια ξεκί­νη­σε το ματς ο ΠΑΟΚ βάζο­ντας από πολύ νωρίς τις βάσεις για την πρό­κρι­ση. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπί­σε­σβαρ άκα­νε γέμι­σμα στη περιο­χή και ο Σβαμπ με καρ­φω­τή κεφα­λιά έστει­λε τη μπά­λα στα δίχτυα για το 1–0.

Δύο λεπτά πριν τη συμπλή­ρω­ση του ημί­ω­ρου (28’) ο ΠΑΟΚ διπλα­σί­α­σε τα τέρ­μα­τα του με τον Μπί­σε­σβαρ που αξιο­ποί­η­σε τη μπα­λιά στον κενό χώρο του Ελ Καντου­ρί και πλά­σα­ρε για το 2–0 βάζο­ντας πλέ­ον τον ΠΑΟΚ σε θέση οδη­γού για την πρόκριση.

Στο 87ο λεπτό ο Σβι­ντέρ­σκι έχα­σε ένα ασύλ­λη­πτο τετ α τετ για να κάνει το 3–0.