Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Facebooktwitterrssyoutube
slogan

Super League: Νίκες για ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ — Ρεσιτάλ αλητείας απο χούλιγκανς στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Δραματική εξέλιξη είχε ο αγώνας του πρωτοπόρου Ολυμπιακού με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League, αφού οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 1-0 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Χασάν, παραμένοντας στην 1η θέση της Super League με διαφορά 9 βαθμών απ’ την δεύτερη ΑΕΚ.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ έκανε… «παρέλαση» στο Ηράκλειο κερδίζοντας με 0-3 τον ΟΦΗ, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους κρητικούς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας απέχοντας 10 βαθμούς απ’ τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη πέτυχε χθες η ΑΕΚ, που επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε μόνη πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League μετά από 17 αγωνιστικές. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Ολιβέιρα στο 63΄, ενώ το 2-0 πέτυχε ο Λιβάγια στο 73΄. Μείωσε με πέναλτι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 89΄.

Νίκη για τον ΠΑΟ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» – Ρεσιτάλ αλητείας από μερίδα οπαδών

Το γρήγορο γκολ του Αργύρη Καμπετσή και οι επεμβάσεις του Σωκράτη Διούδη ήταν τα «κλειδιά» για να φύγει ο Παναθηναϊκός με τη νίκη (0-1) επί του Άρη από το «Κλεάνθης Βικελίδης», σε αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική της Super League.

Με την τρίτη διαδοχική του νίκη μέσα στο 2021 – στις οποίες μάλιστα κράτησε απαραβίαστη την εστία του – ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -5 από τον τέταρτο Άρη που, μετά τον εκπληκτικό πρώτο γύρο, μετράει πλέον τρεις ήττες στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια του, έχοντας σκοράρει μόνο σε ένα από αυτά.

Δυστυχώς ο αγώνας στην Θεσσαλονίκη σημαδεύτηκε από την αλήτικη συμπεριφορά μερίδας περίπου 50 οπαδών της γηπεδούχου ομάδας (που είχαν άδεια από την ΠΑΕ Άρης να βρίσκονται στις εξέδρες) οι οποίοι επιδόθηκαν σε χυδαίες ύβρεις κατά της μητέρας του επιθετικού του ΠΑΟ Δημήτρη Εμμανουηλίδη που έχει φύγει απ’ τη ζωή. Ανάλογα εμετικά συνθήματα ακούστηκαν και για τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων Σωκράτη Διούδη. Λεκτικό επεισόδιο φέρεται να συνέβη κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου μεταξύ του ιδιοκτήτη της ΠΑΕ Άρης Θ. Καρυπίδη και του προπονητή των «πράσινων» Λάζλο Μπόλονι.