Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Facebooktwitterrssyoutube
slogan

Super League: Πρωταθλητής χειμώνα ο ΠΑΟΚ, συνέτριψε 5-1 τον Ατρόμητο

Παίζοντας σαν σε προπόνηση ο ΠΑΟΚ… σκόρπισε με 5-1 τον Ατρόμητο και εκμεταλλευόμενος την γκέλα του Ολυμπιακού στο Βόλο αποχαιρετά στο 2019 από την πρώτη θέση της βαθμολογίας! Δυο γκολ ο Ίνγκασον, από ένα Βιεϊρίνια, Σφιντέρσκι, Μίσιτς.

Το σκορ άνοιξε στο ’13 ο Βιεϊρίνια, ενώ η ξεκάθαρη υπεροχή του ΠΑΟΚ μεταφράστηκε και σε ένα δεύτερο γκολ, είκοσι λεπτά αργότερα, με σκόρερ τον Ίνγκι Ίνγκασον κι αφού νωρίτερα Λημνιός και Μαουρίσιο είχαν αγγίξει το 2-0.

Το δεύτερο γκολ του Ισλανδού, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς, στο 41ο λεπτό ήρθε να επιβεβαιώσει την κυριαρχία του δικεφάλου σ’ ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο,  ο Σφιντέρσκι σκόραρε το 4ο γκολ του ΠΑΟΚ με εκτέλεση πέναλτι έπειτα από φάουλ του Ρισβάνη. Ο Ατρόμητος μείωσε σε 4-1 με τον Ουγκράι, έπειτα από λάθος του Ζίβκοβιτς,  αλλά στο 83’ ήρθε ο Μίσιτς να δώσει διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα της Θεσσαλονίκης κάνοντας το 5-1.

Με τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ατρόμητου έκλεισε η 16η Αγωνιστική της Superleague, με τη βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής: