Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League: Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη 2–1 επί του ΠΑΟΚ

Τη μονα­ξιά της κορυ­φής στη Super League εξα­κο­λου­θεί ν΄ απο­λαμ­βά­νει ο Ολυ­μπια­κός μετά την απο­ψι­νή του νίκη με 2–1 επί του ΠΑΟΚ στο Καραϊ­σκά­κη, στο ντέρ­μπι με το οποίο έπε­σε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής.

Η ομά­δα του Πέδρο Μαρ­τίνς χωρίς να φτά­σει σε υψη­λά στά­νταρ από­δο­σης αντέ­δρα­σε άμε­σα μετά την πρώ­τη ευρω­παϊ­κή της ήττα την περα­σμέ­νη Πέμ­πτη στην Φραν­κφούρ­τη. Μετά από ένα ανα­γνω­ρι­στι­κό πρώ­το 20λεπτο, εκμε­ταλ­λεύ­τη­κε τα τρα­γι­κά λάθη των παι­κτών του ΠΑΟΚ (σ.σ. κυρί­ως του Εσί­τι), πέτυ­χε δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά, βάζο­ντας τις βάσεις για το 5ο εφε­τι­νό της «τρί­πο­ντο».

Οι Θεσ­σα­λο­νι­κείς από την πλευ­ρά τους προ­σπά­θη­σαν στο β΄ μέρος ν΄ αντι­δρά­σουν, μεί­ω­σαν στο 81΄ με τον Μουργκ, αλλά «πλή­ρω­σαν» τα ατο­μι­κά λάθη του Εσί­τι στο πρώ­το ημί­χρο­νο. Μετά από 3 εκτός έδρας νίκες η ομά­δα του Λου­τσέ­σκου γνώ­ρι­σε την πρώ­τη ήττα μακριά από την Τού­μπα και δεύ­τε­ρη συνο­λι­κά στο πρω­τά­θλη­μα, μένο­ντας στο ‑4 από τον πρω­το­πό­ρο Ολυμπιακό.

Συμπλη­ρώ­θη­καν τα πρώ­τα 15 λεπτά. Ο ΠΑΟΚ επι­λέ­γει να αμύ­νε­ται χαμη­λά όταν έχει την κατο­χή ο Ολυ­μπια­κός. Στην δική του κατο­χή αλλά­ζει πολ­λές κοντι­νές σίγου­ρες πάσες. Είναι ξεκά­θα­ρη η πρό­θε­ση του Ολυ­μπια­κού να δημιουρ­γή­σει προ­ϋ­πο­θέ­σεις να παί­ξει στο ένας με έναν ο Ροντρί­γκες με τον Σίντκλεϊ

Το πρώ­το 20λεπτο πέρα­σε εντε­λώς… απα­ρα­τή­ρη­το στο Καραϊ­σκά­κη. Ο ΠΑΟΚ προ­σπά­θη­σε να αμυν­θεί περισ­σό­τε­ρο, από το να επι­τε­θεί, ο Ολυ­μπια­κός προ­σπά­θη­σε με πίε­ση στην πρώ­τη πάσα των αντι­πά­λων του να βρει τους δια­δρό­μους για ν΄ απει­λή­σει, χωρίς να βγά­λει την μεγά­λη φάση.

Παρό­τι το ντέρ­μπι κυλού­σε ήρε­μα και χωρίς φάσεις, στο 21ο λεπτό από το τρα­γι­κό λάθος του Εσί­τι έξω από την περιο­χή (κρά­τη­σε αδι­καιο­λό­γη­τα την μπά­λα και του την πήρε ο Ρέαμ­π­τσιουκ), ο Αγκι­μπού Καμα­ρά με συρ­τό σουτ κι αφού η μπά­λα βρή­κε στο πόδι του Βαρέ­λα κι άλλα­ξε πορεία, αιφ­νι­δί­α­σε τον Πασχα­λά­κη για το 1–0 του Ολυμπιακού.

Το γκολ ανέ­βα­σε πάρα πολύ ψυχο­λο­γι­κά τους Πει­ραιώ­τες που σιγά-σιγά κυριάρ­χη­σαν στον αγω­νι­στι­κό χώρο. Στο 28΄ το σουτ του Μαντί Καμα­ρά έξω από την περιο­χή έφυ­γε ελά­χι­στα άουτ, ενώ στο 29΄ ο Ελ Αρα­μπί είχε διπλό δοκά­ρι. Στο σουτ που επι­χεί­ρη­σε αρχι­κά από το γύρι­σμα του Λαλά και την επέμ­βα­ση του Πασχα­λά­κη η μπά­λα χτύ­πη­σε στο ορι­ζό­ντιο και στην επα­να­φο­ρά της η κεφα­λιά του Μαρο­κι­νού βρή­κε και πάλι το πάνω μέρος του δοκα­ριού κι έφυ­γε άουτ.

Ένα λεπτό μετά ήρθε το 2–0 για τους «ερυ­θρό­λευ­κους». Πάλι από λάθος του Εσί­τι στη μεσαία γραμ­μή, ο Αγκι­μπού Καμα­ρά πήρε την μπά­λα, τρο­φο­δό­τη­σε την κατάλ­λη­λη στιγ­μή τον Μασού­ρα κι ο τελευ­ταί­ος πλά­σα­ρε υπο­δειγ­μα­τι­κά τον εξερ­χό­με­νο Πασχαλάκη.

Τρί­το δοκά­ρι είχε ο Ολυ­μπια­κός στο 50ό λεπτό, μετά το σουτ του Αγκι­μπού Καμα­ρά και τη νέα σωτή­ρια επέμ­βα­ση του Πασχα­λά­κη. Ο ΠΑΟΚ «απά­ντη­σε» στα δοκά­ρια των γηπε­δού­χων με τον Μιχαη­λί­δη στο 58΄, ο οποί­ος απέ­να­ντι από τον Βατσλίκ «σημά­δε­ψε» την ορι­ζό­ντια δοκό με το δυνα­τό σουτ που επιχείρησε.

Συνέ­χι­σε να πιέ­ζει ο «Δικέ­φα­λος» για το γκολ που θα τον έβα­ζε ξανά στο ματς και το πέτυ­χε στο 81΄ με τον νεοει­σελ­θό­ντα στο ματς (79΄) Μουργκ, ο οποί­ος «εκτέ­λε­σε» τον Βατσλίκ από κοντά. Οι φιλο­ξε­νού­με­νοι προ­σπά­θη­σαν στο υπό­λοι­πο της ανα­μέ­τρη­σης για να φτά­σουν στην ισο­φά­ρι­ση, αλλά η άμυ­να του Ολυ­μπια­κού δού­λε­ψε σωστά και δεν κινδύνεψε.