Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League: Σημαντική νίκη του Παναθηναϊκού με 2–1 επί του Ολυμπιακού

Πολύ σημα­ντι­κή νίκη με 2–1 πήρε ο Πανα­θη­ναϊ­κός στο ντέρ­μπι με τον Ολυ­μπια­κό για την 22η αγω­νι­στι­κή της Super League.

Οι πρά­σι­νοι επι­βε­βαί­ω­σαν ότι είναι σε καλή κατά­στα­ση και ότι μπο­ρούν να πάρουν τους τρεις βαθ­μούς σε κάθε αγώ­να που δίνουν. Αντί­θε­τα, ο Ολυ­μπια­κός δεν ήταν καλός, δεν απεί­λη­σε ουσια­στι­κά τον Πανα­θη­ναϊ­κό, παρά μόνο στη φάση που μεί­ω­σε σε 2–1 με τον Ελ Αραμπί.

Ο Πανα­θη­ναϊ­κός πέτυ­χε γκολ νωρίς, στο 6ο λεπτό με τον Μαου­ρί­σιο και έπει­τα επε­δί­ω­κε να πετύ­χει και 2ο γκολ με αντε­πι­θέ­σεις. Το κατά­φε­ρε στο 74ο λεπτό, με γκολ του Σαν­κα­ρέ, από στη­μέ­νη φάση και σύγ­χυ­ση στην άμυ­να του Ολυμπιακού.

Η αντί­δρα­ση του Ολυ­μπια­κού ‑που έκα­νε αλλα­γές- ήρθε αργά, στο 82ο λεπτό, όταν κατά­φε­ρε να σκο­ρά­ρει αφού πρώ­τα η μπά­λα πήγε στο δοκά­ρι. Στα τελευ­ταία λεπτά, οι ερυ­θρό­λευ­κοι είχαν μονα­δι­κή ευκαι­ρία για την ισο­φά­ρι­ση αλλά το σουτ από τη μικρή περιο­χή ήταν πάνω στον τερματοφύλακα.