Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Facebooktwitterrssyoutube
slogan

Super League-15 Αγωνιστική: «Πενηντάρης» ο ΠΑΟΚ χέρι χερι με τον Ολυμπιακό στην κορυφή

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε τον «σκόπελο» του Πανιωνίου φεύγοντας με το «διπλό» (2-0) από τη Νέα Σμύρνη, επέκτεινε στους 50 αγώνες το αήττητο σερί του, που ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2017 και συνεχίζει χέρι-χέρι με τον Ολυμπιακό στην κορυφή του πρωταθλήματος ύστερα από 15 αγωνιστικές της Super League 1.

Οι παίκτες του «δικεφάλου» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος απέναντι σε έναν Πανιώνιο που διεκδικούσε με αξιώσεις να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη όμως, και σχεδόν με το ξεκίνημά της, ο Ίνγκασον (48′) έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και το διεύρυνε στο 63′ ο Άκπομ. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ είναι για 50 αγώνες αήττητος.

Με 4-0 επικράτησε ο Άρης του Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και έτσι μπήκε ξανά στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα. Οι «Θεσσαλονικείς» πήραν τους τρεις βαθμούς με ένα «ξέσπασμα» καθώς στο 12′ και στο 24′ ο Ιντέγιε αλλά και ο Γκάμα με πέναλτι στο 30′ έδωσαν «αέρα» από νωρίς, διώχνοντας παράλληλα το άγχος. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Γκάμα στο 61′.

Χτες η Λαμία αντέδρασε μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και στο δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς που έδωσε στην Αθήνα, αναδείχθηκε ισόπαλη, 1-1, με τον Ατρόμητο. Οι Περιστεριώτες δεν κατάφεραν να «ντουμπλάρουν» τις νίκες τους, μετά το «διπλό» στη Λάρισα, ωστόσο, έμειναν αήττητοι για τρίτο σερί ματς από τότε που ανέβαλε ο Σάββας Παντελίδης (δύο ισοπαλίες, μία νίκη).

Τρίτη διαδοχική νίκη για την ΑΕΚ, που εδραιώνεται στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά τη 15η αγωνιστική της Super League. H Ένωση επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ με σκόρερ τους Μάνταλο (6΄ πέναλτι) και Λιβάγια (46΄), ενώ μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Λουϊς Φερνάντεθ στο 79΄.

Το τράβηγμα του Ματρικάρντι στον Ολιβέιρα έγινε αντιληπτό μέσω VAR κι έτσι η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς με το πέναλτι του Μάνταλου (6΄). Ακόμα πιο νωρίς με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, μόλις στα 50 πρώτα δευτερόλεπτα , πέτυχε το 2-0. Από εκπληκτική κάθετη του Κρίστιτσιτς, ο Παουλίνιο πέρασε τη μπάλα στον Λιβάγια κι αυτός δεν είχε πρόβλημα να τη στείλει από κοντά στα δίχτυα.

Σε… ρηχά νερά κινήθηκαν στα Πηγάδια Ξάνθη και Παναιτωλικός. Μετά από ενενήντα λεπτά χωρίς ουσιαστικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με συνέπεια, το παιχνίδι να λήξει δίχως τέρματα. Αποτέλεσμα που έδωσε στους ακρίτες τη 2η ισοπαλία τους στο πρωτάθλημα και την 5η στους, ουραγούς στη βαθμολογία, Αγρινιώτες. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Τσιγγάρα.

Νέα εξαιρετική εμφάνιση και εύκολη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα δείχνοντας και πάλι μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα. Αυτή τη φορά επικράτησε 4-1 της ΑΕΛ, την οποία φιλοξένησε στο άδειο από κόσμο «Γ. Καραϊσκάκης», όπου εξέτισε την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών ποινή, που του έχει επιβληθεί.

Παλικαρίσιο βαθμό, που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στη μάχη για είσοδο στα πλέι-οφ της Super League, απέσπασε ο Παναθηναϊκός από τον ΟΦΗ στο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης». Αν και οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν από το 67΄ (Φιγκεϊρέδο) και έμειναν με δέκα παίκτες στο 70΄, λόγω αποβολής του Σένκεφελντ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Μακέντα στο 84΄ και να διατηρηθούν στην πέμπτη θέση της κατάταξης, δύο βαθμούς πίσω από τον σημερινό τους αντίπαλο.

Η βαθμολογία, μετά από 15 αγώνες, έχει ως εξής: Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ 37, ΑΕΚ 27, ΟΦΗ 23, Άρης 21, Παναθηναϊκός 21, Ξάνθη 20, Ατρόμητος και Λάρισα 19, Λαμία 18, Βόλος 17, Αστέρας Τρίπολης 12, Πανιώνιος 6 και Παναιτωλικός 5.