Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League — 2η αγωνιστική: Υποτονικός ΠΑΟΚ, «όρθιος» ΟΣΦΠ, «σκύλιασε» η ΑΕΚ

Με τέσ­σε­ρα ματς ολο­κλη­ρώ­θη­κε η 2η αγω­νι­στι­κή του πρω­τα­θλή­μα­τος της Super League, το οποίο θα επα­νεκ­κι­νή­σει πλέ­ον στις 14 Σεπτεμ­βρί­ου, λόγω των υπο­χρε­ώ­σε­ων της εθνι­κής μας ομά­δας στην προ­κρι­μα­τι­κή φάση του Euro 2020.

«Σκύλιασε»και νίκησε

Η ΑΕΚ πήγε στην Τρί­πο­λη για να κερ­δί­σει και το έκα­νε, παρό­τι της ήρθαν όλα ανά­πο­δα! Στο 93′ ο Σιμό­ες βρή­κε το γκολ της νίκης, η Ένω­ση έφυ­γε με το τρί­πο­ντο (2–3) και πήρε την πρώ­τη της νίκης στο πρωτάθλημα!

Σε έναν αγώ­να με συγκι­νή­σεις και ανα­τρο­πές, η ΑΕΚ νίκη­σε στην Τρί­πο­λη τον Αστέ­ρα με 3–2, στην ανα­μέ­τρη­ση με την οποία έπε­σε η αυλαία στη 2η αγω­νι­στι­κή και πήρε τους πρώ­τους βαθ­μούς της στο πρω­τά­θλη­μα, αφή­νο­ντας τους Αρκά­δες στο «μηδέν». Οι γηπε­δού­χοι, πάντως, ήταν εκεί­νοι που άνοι­ξαν το σκορ με τον Λουίς Φερ­νά­ντεθ, μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά ο Ολι­βέι­ρα έφε­ρε το παι­χνί­δια στα «ίσα» στο 15΄, με το δεύ­τε­ρο τέρ­μα του στο πρωτάθλημα.

Η Ένω­ση πήρε προ­βά­δι­σμα με τον Λιβάια στο 68΄ και στο 71΄ ο Τάσος Σιδη­ρό­που­λος έδει­ξε τα 11 βήμα­τα, μετά το μαρ­κά­ρι­σμα του Μπα­κά­κη στον Μπα­ρά­λες. Την εκτέ­λε­ση ανέ­λα­βε ο ίδιος ο Αργε­ντι­νός επι­θε­τι­κός ισο­φα­ρί­ζο­ντας, αλλά στο δεύ­τε­ρο λεπτό των καθυ­στε­ρή­σε­ων ο Σιμό­ες έδω­σε στην ΑΕΚ ένα «τρί­πο­ντο» που η ομά­δα του είχε από­λυ­τη ανά­γκη. Παράλ­λη­λα, ο Κωστέ­νο­γλου που είναι υπη­ρε­σια­κός στον πάγκο των «κιτρι­νό­μαυ­ρων» έκα­νε το 2/2, καθώς είχε προη­γη­θεί η νίκη στην Τρα­πε­ζού­ντα επί της Τρα­μπ­ζον­σπόρ, για τα πλέι οφ του Europa League.

Υποτονικός ο ΠΑΟΚ στη δεύτερη νίκη του

Με δυσκο­λία ο ΠΑΟΚ έκαμ­ψε τη σθε­να­ρή αντί­στα­ση του Πανιω­νί­ου στην Τού­μπα με 2–1, χωρίς να παί­ξει καλό ποδό­σφαι­ρο και με προ­βλή­μα­τα ομοιο­γέ­νειας. Στο 14′ ο Τσού­μπα Ακπομ άνοι­ξε το σκορ, πετυ­χαί­νο­ντας ένα υπέ­ρο­χο γκολ με γωνια­κό δυνα­τό σουτ από ασίστ του Μίσιτς. Στην επα­νά­λη­ψη ο ΠΑΟΚ συνέ­χι­σε να είναι υπο­το­νι­κός και με λάθη, οπό­τε σε ένα από αυτά ο Τσι­λού­λης, ένα λεπτό μετά την είσο­δό του στον αγω­νι­στι­κό χώρο, με ωραίο σουτ πέτυ­χε την ισο­φά­ρι­ση, στην πρώ­τη τελι­κή της ομά­δας του. Ο ΠΑΟΚ πίε­σε και στο 74′ ο Σφι­ντέρ­σκι με ανά­πο­δο σουτ λύτρω­σε τον ΠΑΟΚ, πετυ­χαί­νο­ντας το 2–1 μετά από κόρ­νερ του Μπί­σε­σβαρ και αφού το VAR συναί­νε­σε, μετά από τρί­λε­πτο σχο­λα­στι­κό επανέλεγχο.

«Όρθιος» στη Λάρισα Ολυμπιακός

Ο Ολυ­μπια­κός επι­βε­βαί­ω­σε τα προ­γνω­στι­κά του φαβο­ρί, αλλά πήρε δύσκο­λα τη νίκη μέσα στη Λάρι­σα, επι­κρα­τώ­ντας με 1–0 της ΑΕΛ, στο πλαί­σιο της 2ης αγω­νι­στι­κής της Super League. Το μονα­δι­κό γκολ της ανα­μέ­τρη­σης σημεί­ω­σε στο 7ο λεπτό ο Ματιέ Βαλ­μπου­ε­νά με πέναλτι.

Η ομά­δα του Πει­ραιά είχε τον έλεγ­χο του αγώ­να, έχα­σε ευκαι­ρί­ες για να φθά­σει στο γκολ, ενώ δύο τέρ­μα­τα, σε προ­σπά­θειες του Ελ Αρα­μπί, ακυ­ρώ­θη­καν (ορθά) μετά από έλεγ­χο των φάσε­ων από το VAR.

Η ΑΕΛ προ­σπά­θη­σε με αντε­πι­θέ­σεις ν’ απει­λή­σει την εστία του Σα και είχε μια μεγά­λη ευκαι­ρία στο 45ο λεπτό. Τότε ο Ντά­ου­ντα δεν μπό­ρε­σε να εκμε­ταλ­λευ­θεί την… ασίστ του Μπου­χα­λά­κη και αστό­χη­σε εξ’ επα­φής με τον Σα εξου­δε­τε­ρω­μέ­νο ουσια­στι­κά, σου­τά­ρο­ντας άουτ!

«Αγγλία» Λαμία και Ατρόμητος

Λαμία και Ατρό­μη­τος ανα­δεί­χθη­καν ισό­πα­λοι 2–2 στην πρω­τεύ­ου­σα της Φθιώ­τι­δας ύστε­ρα από έναν αγώ­να με αρκε­τές συγκι­νή­σεις, που διε­ξή­χθη στο πλαί­σιο της 2ης αγω­νι­στι­κής. Οι γηπε­δού­χοι προη­γή­θη­καν δύο φορές αλλά οι «κυα­νό­λευ­κοι» είχαν ισά­ριθ­μες απα­ντή­σεις, με τους αντί­πα­λους να επα­να­λαμ­βά­νουν τα απο­τε­λέ­σμα­τα που είχαν στην πρε­μιέ­ρα, με το ίδιο σκορ μάλιστα!

Η Λαμία άνοι­ξε το σκορ στο 11΄ με απί­θα­νη εκτέ­λε­ση φάουλ του Σάλια­κα και ο Ατρό­μη­τος ισο­φά­ρι­σε με κεφα­λιά του Γού­τα στο 35΄, από κόρ­νερ του Ούμπι­δες. Η ομά­δα του Αντω­νί­ου έφτα­σε στο 2–1 με πέναλ­τι του Του­ράμ στο 78΄, στο οποίο υπέ­πε­σε ο τερ­μα­το­φύ­λα­κας Θεο­δω­ρά­κης επί του Ρόμα­νιτς από το λάθος του Ρισβά­νη, αλλά στο επό­με­νο λεπτό ο Βέλ­λιος δια­μόρ­φω­σε το τελι­κό σκορ με έξο­χο ανά­πο­δο, που είναι ήδη υπο­ψή­φιο για το γκολ της χρονιάς.