Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League 9η Αγωνιστική: «Επτάψυχος» ο ΠΑΟΚ, βλέπει ψηλά η ΑΕΛ

Στη δεύ­τε­ρη ημέ­ρα της 9ης αγω­νι­στι­κής της Super League έλαμ­ψε το αστέ­ρι της ΑΕΛ που φέτος βλέ­πει ψηλά. Ελλά­δα. Στο ντέρ­μπι της τού­μπας ο Πανα­θη­ναϊ­κός απεί­λη­σε για 100 λεπτά το αήτ­τη­το του ΠΑΟΚ, αλλά ο Βιεϊ­ρί­νια είχε άλλη άπο­ψη. Στις αθυ­στε­ρή­σεις η λύτρω­ση για ΑΕΚ ενώ ο Παναι­τω­λι­κός έμει­νε πάλι χωρίς νίκη..

«Επτάψυχος» ο ΠΑΟΚ

Παι­χνί­δι με μεγά­λες συγκι­νή­σεις στην κατά­με­στη Τού­μπα όπου ΠΑΟΚ και Πανα­θη­ναϊ­κός αγω­νί­στη­καν για τη νίκη, την οποία όμως δεν γεύ­τη­κε κανείς, αφού το τελι­κό 2–2 στο ντέρ­μπι με τις έντο­νες στιγ­μές, κρά­τη­σε σε υψη­λό επί­πε­δο την αδρε­να­λί­νη των φιλά­θλων όπως φυσι­κά και των ποδοσφαιριστών.

Με πέναλ­τι που κέρ­δι­σε ο Κρέ­σπο σε… νεκρό χρό­νο και το εκτέ­λε­σε εύστο­χα ο Βιεϊ­ρί­νια στο 101′ ο ΠΑΟΚ «έσω­σε» το αήτ­τη­το, καθώς ισο­φά­ρι­σε σε 2–2 και παράλ­λη­λα στέ­ρη­σε από τον Πανα­θη­ναϊ­κό ένα μεγά­λο διπλό!

Υπογραφή… Ολιβέιρα

Βρέ­θη­κε πίσω στο σκορ στο 20΄, ισο­φα­ρί­στη­κε στο 89΄, όμως τελι­κά η ΑΕΚ κατά­φε­ρε να επι­κρα­τή­σει 3–2 του Ατρό­μη­του στο ΟΑΚΑ, με μεγά­λο πρω­τα­γω­νι­στή τον Νέλ­σον Ολι­βέι­ρα. Ο Πορ­το­γά­λος σημεί­ω­σε δύο γκολ, το νικη­τή­ριο στο 90+3΄, και έτσι η Ένω­ση ανέ­βη­κε στην τρί­τη θέση της κατά­τα­ξης της Super League μετά από 9 αγωνιστικές.

Παραμένει χωρίς νίκη ο Παναιτωλικός

Ο Παναι­τω­λι­κός ανα­δεί­χθη­κε ισό­πα­λος, 1–1, με τον Αστέ­ρα Τρί­πο­λης στο Αγρί­νιο και παρέ­μει­νε χωρίς νίκη στη φετι­νή Super League.

Οι γηπε­δού­χοι μπή­καν δυνα­τά και στο 18΄ προη­γή­θη­καν με την κοντι­νή προ­βο­λή του Μαρ­σιάλ. Όμως, οι Αρκά­δες δεν το έβα­λαν κάτω και στο 39΄ ισο­φά­ρι­σαν με πέναλ­τι, το οποίο εκτέ­λε­σε εύστο­χα ο Μπα­ρά­λες (1–1).

ΑΕΛ για Ευρώπη

Μετά από εντυ­πω­σια­κό και «χορ­τα­στι­κό» σε θέα­μα, γκολ και φάσεις ματς, η ΑΕΛ έκα­νε την ανα­τρο­πή σήμε­ρα στη Λάρι­σα και επι­κρά­τη­σε του ΟΦΗ με 3–2, για την 9η αγω­νι­στι­κή της Super League, καθώς βρέ­θη­κε στα πρώ­τα λεπτά του αγώ­να να χάνει με 2–0!

Η ομά­δα της Κρή­της μπή­κε δυνα­τά στο ματς και προη­γή­θη­κε με τα γκολ των Σεμέ­δο (3′) και Τσι­λια­νί­δη (7′), αλλά η ΑΕΛ μεί­ω­σε, καταρ­χήν, στο 14ο λεπτό με τον Μόρα και στη συνέ­χεια έκα­νε την ολι­κή ανα­τρο­πή και πήρε τη νίκη με τα τέρ­μα­τα των Μιλο­σά­βλιε­βιτς (68′) και Ντά­ου­ντα (79′).