Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League — Play off: Άλωσε το «Κλ. Βικελίδης» ο ΠΑΟΚ, ισοπαλία για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία μεγά­λη νίκη από­ψε στο «Κλε­άν­θης Βικε­λί­δης» επί του Άρη (1–0) και «έπια­σε» τον «συμπο­λί­τη» στην 2η θέση των play off, στο πλαί­σιο της 5ης αγω­νι­στι­κής των πλέι οφ τους πρωταθλήματος.

Η ομά­δα του Πάμπλο Γκαρ­σία ευτύ­χη­σε να προη­γη­θεί στην πρώ­τη, ουσια­στι­κά, ευκαι­ρία της, με τον Σβαμπ να εκμε­ταλ­λεύ­ε­ται την αδρά­νεια του Εμά­νου­ελ Σάκιτς «τσι­μπώ­ντας» την μπά­λα κάτω από τα πόδια του Χου­λιάν Κου­έ­στα για το 1–0!

Νωρί­τε­ρα, στο «Γ. Καραϊ­σκά­κης», ο Ολυ­μπια­κός νίκη­σε με 1–0 τον Αστέ­ρα Τρί­πο­λης στην εναρ­κτή­ρια ανα­μέ­τρη­ση της (εμβό­λι­μης) 5ης αγω­νι­στι­κής των πλέι-οφ κι επέ­στρε­ψε στις νίκες, μετά την ήττα στη Θεσ­σα­λο­νί­κη από τον ΠΑΟΚ. Το μονα­δι­κό γκολ της ανα­μέ­τρη­σης πέτυ­χε ο Παπα­στα­θό­που­λος στο 52ο λεπτό.

Με γκολ του Λιβάι Γκαρ­σία στο 2ο λεπτό των καθυ­στε­ρή­σε­ων, η ΑΕΚ ισο­φά­ρι­σε 1–1 τον Πανα­θη­ναϊ­κό στο ΟΑΚΑ και δια­τή­ρη­σε το προ­βά­σι­σμα ασφα­λεί­ας 5 βαθ­μών από τους «πρά­σι­νους» στη μάχη για τη διεκ­δί­κη­ση της 4ης θέσης της Super League. Με τον αγώ­να αυτόν ολο­κλη­ρώ­θη­κε ο α΄ γύρος των play off (5η αγω­νι­στι­κή) και οι φιλο­ξε­νού­με­νοι κρα­τού­σαν το προ­βά­δι­σμα με γκολ του Φώτη Ιωαν­νί­δη από το 37ο λεπτό.