Παρέμβαση στο καρναβάλι της Μακρακώμης Φθιώτιδας πραγματοποίησε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μάκρης, με ένα εμπνευσμένο δρώμενο βασισμένο στους διαχρονικούς και δραματικά επίκαιρους στίχους του κομμουνιστή ποιητή Κώστα Βάρναλη: «Να σκοτώνονται οι λαοί για τ’ αφέντη το φαΐ…».
Το δρώμενο, το οποίο έχει «ντυθεί» μουσικά με το γνωστό τραγούδι «Η Μπαλάντα του Κυρ-Μέντιου», σε ποίηση Κ. Βάρναλη, μουσική Λουκά Θάνου και με την αξεπέραστη ερμηνεία του Νίκου Ξυλούρη, αποτυπώθηκε σε βίντεο που μπορείτε να παρακολουθήσετε στο YouTube.