Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Ελλάδα – Κόσοβο 2-0: «Κλείδωσε» την πρώτη θέση στον όμιλο η Εθνική ποδοσφαίρου

Με γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη στο ’71 και του Πέτρου Μάνταλου στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου επιβλήθηκε με 2-0 του Κοσόβου για την τέταρτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της τρίτης κατηγορίας του UEFA Nations League.

Η «γαλανόλευκη» πήρε την τέταρτη νίκη σε τέσσερις αγώνες και «κλείδωσε» την πρώτη θέση, που της δίνει την άνοδο στη δεύτερη κατηγορία της διοργάνωσης. Παράλληλα, η Ελλάδα εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ για την πρόκριση του Euro αν δεν είναι στα τελικά μέσω των προκριματικών.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ ολοκλήρωσε την τετράδα αγώνων σε δέκα μέρες δίχως να δεχθεί γκολ στα δύο ματς με το Κόσοβο και τις αναμετρήσεις με τη Βόρειο Ιρλανδία και την Κύπρο.