Ο Παναγιώτης Μπαλτάκος θα είναι ο μοναδικός υποψήφιος για τη προεδρία της ΕΠΟ, στην Ειδική Εκλογική Γενική Συνέλευση της 1ης Ιουνίου 2022. Με την ολοκλήρωση της προθεσμίας υποβολής υποψηφιοτήτων σήμερα (15/4), η ομοσπονδία ανακοίνωσε ότι ο Π. Μπαλτάκος προτάθηκε από 44 μέλη της ΕΠΟ και πλέον απομένει η επίσημη ανακήρυξη της υποψηφιότητάς του, μετά τον «Ελεγχο Ακεραιότητας», που θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά και τον οποίο θα διενεργήσει η Επιτροπή Ελέγχου, Διακυβέρνησης και Συμμόρφωσης.
Τον Π . Μπαλτάκο, τοον κατά δήλωσή του …εκ γενετής «αντικομμουνιστή» τέως γενικό γραμματέα της κυβέρνησης Σαμαρά όταν και έγινε ευρύτερα γνωστός για τις (οικείες) σχέσεις του με την εγκληματική οργάνωση Χρυσή Αυγή.