Όλοι σήμερα στα συλλαλητήρια ενάντια στην ακρίβεια, για την ουσιαστική προστασία του λαού
Σήμερα τα μεγάλα συλλαλητήρια σε όλη τη χώρα από εργατοϋπαλλήλους του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα από εκατοντάδες χώρους δουλειάς όλων των κλάδων, φτωχούς αυτοαπασχολούμενους και συνταξιούχους, νεολαία, φοιτητές και μαθητές.
Στο επίκεντρο βρίσκονται η τεράστια ακρίβεια, που βασανίζει τα εργατικά – λαϊκά στρώματα, τα σοβαρά πλήγματα στο εισόδημα, η ανυπαρξία ΣΣΕ που να κατοχυρώνουν σύγχρονα δικαιώματα για τους εργαζόμενους, η φοροληστεία και η επίθεση στους αυτοαπασχολούμενους κ.ο.κ.
Μάλιστα, μια σειρά από σωματεία καλούν τους εργαζόμενους να διαδηλώσουν ενάντια στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο που μαίνεται στην Ουκρανία, να διατρανώσει ο λαός την απαίτηση για καμιά εμπλοκή της Ελλάδας στον πόλεμο.
Στην Αθήνα, το αγωνιστικό ραντεβού έχει δοθεί στις 12 μ. στο Σύνταγμα, στη Θεσσαλονίκη στις 12 μ. στο Άγαλμα Βενιζέλου, ενώ κινητοποιήσεις θα πραγματοποιηθούν σε πολλές πόλεις. (Διαβάστε παρακάτω)
![🔴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc7/1.5/16/1f534.png)
![🔴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc7/1.5/16/1f534.png)
![🔴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc7/1.5/16/1f534.png)
Στάσεις εργασίας και μοτοπορείες
Με στάση εργασίας (11 π.μ. έως 3 μ.μ.) και μοτοπορεία, που θα ξεκινήσει στις 11 π.μ. από το Πεδίον του Αρεως, θα πάρει μέρος στο συλλαλητήριο το Σωματείο Εργαζομένων στην «e-food» Περιφέρειας Αττικής.
![▪️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td3/1.5/16/25aa.png)
Στάση εργασίας από τις 11 π.μ. ως τις 3 μ.μ. αποφάσισε το Συνδικάτο Επισιτισμού – Τουρισμού – Ξενοδοχείων ν. Αττικής.
![▪️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td3/1.5/16/25aa.png)
Στο Σύνταγμα εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ και από τα «Πετρέλαια Καβάλας»
Να πλημμυρίσουν το Σύνταγμα διαδηλώνοντας ενάντια στο έγκλημα σε βάρος της ΛΑΡΚΟ και στέλνοντας μήνυμα αντεπίθεσης στην αντεργατική – αντιλαϊκή πολιτική, ετοιμάζονται οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ, οι οικογένειές τους, εργαζόμενοι και συνδικάτα από άλλους χώρους δουλειάς, αυτοαπασχολούμενοι και συνταξιούχοι από κάθε γωνιά της Στερεάς Ελλάδας.
Η προσυγκέντρωση έχει οριστεί στις 10.30 π.μ. στην Ομόνοια, ενώ λεωφορεία θα αναχωρήσουν ως εξής:
Οικισμός ΛΑΡΚΟ 7.30 π.μ., Λάρυμνα 7.30 π.μ., Μαρτίνο 7.45 π.μ., Μαλεσίνα 7.30 π.μ., Αϊ Γιάννης 7.30 π.μ., Κόκκινο 7.45 π.μ., Ακραίφνιο 8 π.μ., Κάστρο 8 π.μ., Λούτσι 7.30 π.μ., Παύλο 7.45 π.μ. Λαμία, 7.30 π.μ. από το δημοτικό πάρκινγκ Τσαλτάκη. Χαλκίδα, 9.30 π.μ. από το πάρκο Βούρκου και 9 π.μ. από Ψαχνά. Λιβαδειά, 8 π.μ. από Ζάππειο. Θήβα, 9 π.μ. από ΚΤΕΛ με στάση στο Σχηματάρι στις 9.30 π.μ. και στα Οινόφυτα στις 9.45 π.μ.
![▪️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td3/1.5/16/25aa.png)
Οι εργαζόμενοι από τα «Πετρέλαια Καβάλας» και τα «Λιπάσματα», μαζί με σωματεία και φορείς της πόλης, ξεκίνησαν για την Αθήνα με κομβόι λεωφορείων το βράδυ της Παρασκευής.
Μεγάλο συλλαλητήριο και στη Θεσσαλονίκη
Βήμα έκφρασης της αντίθεσης του εργαζόμενου λαού και της νεολαίας της περιοχής στην εμπλοκή της χώρας μας στους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς ΗΠΑ – ΝΑΤΟ – ΕΕ, μαζί με τον αγώνα ενάντια στην ακρίβεια, για την προστασία του λαού και του εισοδήματός του, αναμένεται να αποτελέσει το συλλαλητήριο εργατικών σωματείων και άλλων φορέων της Κεντρικής Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη, στις 12 μ. στο Αγαλμα Βενιζέλου.
Προσυγκεντρώσεις έχουν ορίσει το ΣΕΤΕΠΕ στις 11.30 π.μ. στη συμβολή Μητροπόλεως και Αριστοτέλους, τα Σωματεία της Βιομηχανίας στις 11.30 π.μ. στην πλατεία Αθωνος, το Συνδικάτο Οικοδόμων και το Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας στις 11 π.μ. στο ΕΚΘ, οι Φοιτητικοί Σύλλογοι και τα Σωματεία του Δημοσίου στις 11.30 π.μ. στην πλατεία Αγίας Σοφίας.
Αναχωρήσεις λεωφορείων: Κατερίνη, 10.30 π.μ., από την κεντρική πλατεία. Σέρρες, 10 π.μ., από το Εργατικό Κέντρο. Νάουσα, 9.30 π.μ., από το Εργατικό Κέντρο. Βέροια, 10.15 π.μ., από το Ρολόι.
Λεωφορεία δρομολογούνται και από περιοχές της Θεσσαλονίκης, και πιο συγκεκριμένα: Στις 10.45 π.μ. από την πλατεία Εύοσμου, με ενδιάμεσες στάσεις στο δημαρχείο Σταυρούπολης, στο δημαρχείο Πολίχνης, στην πλατεία «Ρολόι» στη Νεάπολη και στο δημαρχείο Συκεών. Στις 10.30 π.μ. από την πλατεία στα Κουφάλια, με ενδιάμεσες στάσεις στην πλατεία Χαλκηδόνας, στον Αγιο Αθανάσιο και στα Διαβατά. Στις 10.45 π.μ. από το δημαρχείο στην Περαία. Και στις 11 π.μ. από το Αλσος Αγ. Τρύφωνα στη Θέρμη.
Συλλαλητήρια σε πολλές πόλεις
Συλλαλητήρια και συγκεντρώσεις έχουν προγραμματιστεί:
Το Σάββατο 26 Φλεβάρη
Στο Αγρίνιο, στις 11.30 π.μ. στην πλ. Δημοκρατίας.
Στην Αλεξανδρούπολη, στις 12 μ. στο δημαρχείο.
Στην Άρτα, στις 12 μ., στην πλατεία Κιλκίς.
Στη Δράμα, στις 10.30 π.μ. στην κεντρική πλατεία.
Στη Ζάκυνθο, στις 11.30 π.μ. στην πρώην Νομαρχία
Στην Ηγουμενίτσα, στη 1 μ.μ. στην πλατεία Δημαρχείου.
Στη Θάσο, στις 11 π.μ. στην κεντρική πλατεία (Πλάτανος).
Στην Ικαρία, στις 7 μ.μ., στον Εύδηλο.
Στην Κέρκυρα, στις 11 π.μ., μπροστά από την πρώην νομαρχία.
Στην Κεφαλονιά, στις 11.30 π.μ. στην κεντρική πλατεία Αργοστολίου.
Στην Κοζάνη, στις 12 μ. στο Δημαρχείο.
Στην Κομοτηνή, στις 12 μ., στην κεντρική πλατεία.
Στην Κόρινθο, στις 5.30 μ.μ., μπροστά από την Εθνική Τράπεζα.
Στην Κω, στις 11 π.μ. στην πλ. Ελευθερίας.
Στη Λέρο, στις 12 μ. έξω από το Δημαρχείο.
Στην Ξάνθη, στις 11.30 π.μ. στην κεντρική πλατεία.
Στην Πάτμο, στις 12 μ. έξω από το Πάτμιον
Στην Πάτρα, στις 11.30 π.μ. στο Εργατικό Κέντρο.
Στην Πρέβεζα, στις 12 μ., στον Φόρο.
Στην Πτολεμαϊδα, στις 12 μ. στην κεντρική πλατεία.
Στον Πύργο, στις 11.30 π.μ. στην κεντρική πλατεία.
Στην Ρόδο, στις 12μ., στην πλατεία Κύπρου.
Στα Τρίκαλα, στις 12 μ., στην πλατεία Ρήγα Φεραίου.
Στα Φάρσαλα, στις 12 μ. στην πλ. Λαού.
Την Πέμπτη 3 Μάρτη
το Βόλο, στις 6 μ.μ., στην πλατεία Ελευθερίας καλούν σωματεία της Μαγνησίας.
Στην Καρδίτσα, στις 6.30 μ.μ., στην κεντρική πλατεία.
Την Παρασκευή 4 Μάρτη
Στη Λάρισα, στις 7 μ.μ. στην κεντρική πλατεία.
Οι διεκδικήσεις των συλλαλητηρίων
Τίποτα δεν χαρίζεται, όλα κατακτιούνται με οργανωμένη συλλογική διεκδίκηση, αντίσταση και σύγκρουση με την πολιτική που θυσιάζει τη ζωή μας για τα κέρδη των λίγων», ξεκαθαρίζουν τα σωματεία που καλούν στα συλλαλητήρια και διεκδικούν:
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
![🔳](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t46/1.5/16/1f533.png)
ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!