Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League – Play off: «Κλειδώνει» την 2η θέση ο ΠΑΟΚ, στο Conference League η ΑΕΚ, εκτός Ευρώπης ο ΠΑΟ

Η ΑΕΚ πήρε «χρυσό» διπλό στο γήπεδο της Λεωφόρου επί του Παναθηναϊκού για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια, επικρατώντας με 1-0 χάρις στο γκολ του Πέτρου Μάνταλου κι εξασφάλισε και μαθηματικά την έξοδό της στο Conference League της επόμενης περιόδου, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Και μαθηματικά εκτός Ευρώπης πλέον ο Παναθηναϊκός (που έχασε πέναλτι με τον Μακέντα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων) καθώς ακόμη κι αν πιάσει την ΑΕΚ στους 58 βαθμούς στα δύο τελευταία ματς, υστερεί στην τελική ισοβαθμία και στο τρίτο και τελευταίο κριτήριο (στα υπόλοιπα -βαθμούς, γκολ- έχουν απόλυτη ισορροπία), διότι οι «κιτρινόμαυροι» τερμάτισαν πιο ψηλά στην κανονική περίοδο.

«Κλείδωσε» την 2η θέση ο ΠΑΟΚ

«Αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση της Super League είναι πλέον ο ΠΑΟΚ, μετά και τη σημερινή νίκη του επί του Άρη με 2-0 στην Τούμπα, που του δίνει σημαντικό προβάδισμα πέντε βαθμών, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι-οφ.

Νωθρό το ξεκίνημα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με τον ΠΑΟΚ να έχει έναν σχετικό έλεγχο λόγω της τακτικής του Άρη να παραχωρήσει χώρους στους γηπεδούχους και με τακτική 5-3-2 να παίξει με αντεπιθέσεις.  Στο 67΄, ο Κρμέντσικ κέρδισε πέναλτι από πάτημα του Σάσα που με την χρήση VAR δόθηκε και που αξιοποίησε ένα λεπτό αργότερα ο Στέφαν Σβαμπ.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το νικηφόρο αποτέλεσμα και να το εδραιώσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με ένα δεύτερο γκολ που σημείωσε ο Ζίφκοβιτς με ιδανικό τελείωμα από ασίστ του Μιχάι.

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-0

Αστέρας Τρίπολης και Ολυμπιακός μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» της αρκαδικής πρωτεύουσας, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος, η οποία ολοκληρώθηκε με «λευκή ισοπαλία».

Στο πιο «αδιάφορο» από την άποψη του βαθμολογικού κίνητρου παιχνίδι της 8ης ημέρα του μίνι πρωταθλήματος, το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, που περιόρισε τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο, έφτιαξε φάσεις και είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τις αξιοποίησε.