Σε δήλωσή του για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου από την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας, σημειώνει:
«Ψυχή, θέληση, αλλά και τακτική διαχείρισης με μαεστρία ενός δύσκολου αγώνα.
Γι’ αυτό αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στον κόσμο και του πρώτου της μεταλλίου σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
Καλή ξεκούραση και καλή δύναμη για τη συνέχεια».
«Χάλκινη» η τρομερή Ντρισμπιώτη στα 35χλμ βάδην στο Παγκόσμιο
Το χάλκινο μετάλλιο στα 35χλμ βάδην στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη.
Η ελληνίδα πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 2:43:22 και κατέλαβε την τρίτη θέση. Πρώτη ήταν η Ισπανίδα Μαρία Πέρεθ, η οποία τερμάτισε σε 2:38:40, ενώ τη 2η θέση κατέλαβε η Γκαρσία Λεόν από το Περού με χρόνο 2:40:52.
Στους άντρες το χρυσό πήρε ο Ισπανός Αλβάρι Μαρτίν με χρόνο 2:24:30, ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν ο Πιντάδο σε 2:24:34 κι ο Καγάντο σε 2:25:12.
902.gr