Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω. Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)
Βρίσκεστε:Ατέχνως»Επικαιρότητα»Θεσσαλονίκη: Αστυνομική αυθαιρεσία απέναντι σε νεαρούς skateboarders (ΒΙΝΤΕΟ)
Θεσσαλονίκη: Αστυνομική αυθαιρεσία απέναντι σε νεαρούς skateboarders (ΒΙΝΤΕΟ)
Σε καταγγελία, συνοδευόμενη από σχετικό βίντεο, προχώρησε η ομάδα skateboarders strollercrew στο Instagram.
Όπως καταγγέλλουν, αντιμετωπίστηκαν με βιαιότητα από αστυνομικούς στην πλατεία Αριστοτέλους, έπειτα από κλήση της αστυνομίας για καταγγελία περί φθοράς δημόσιας περιουσίας.
Παρά το γεγονός ότι οι νεαροί φορούσαν μάσκες και επέδειξαν τα στοιχεία τους κατά την εξακρίβωση στοιχείων, ένας αστυνομικός άρχισε να τραβάει με βία έναν από τους νεαρούς προκαλώντας την αντίδραση ακόμα και περαστικών. Αξιοσημείωτο είναι ότι, όπως φαίνεται και στο βίντεο, το εν λόγω όργανο της τάξης φοράει τη μάσκα στο… πιγούνι.
Δύο νεαροί οδηγήθηκαν στο τμήμα με την κατηγορία της εξύβρισης κατά των αρχών. Ορισμένα μέσα ενημέρωσης διαστρέβλωσαν το γεγονός κάνοντας λόγο για «νεαρούς που αθλούνται χωρίς μάσκα».
Ολόκληρη η καταγγελία της ομάδας των νεαρών έχει ως εξής:
«FAKE NEWS!!! Χτες 26/10/20 «Σκέιτερς χωρίς μάσκα συνελήφθησαν από την Αστυνομία»,σύμφωνα με τα νέα μέτρα και την υποχρεωτική χρήση μασκας σε εξωτερικους χώρους στην Θεσσαλονίκη αναφέρεται ότι εξαιρούνται οι περίπτωσης ατομικής άθλησης, παρόλα αυτά εμες ως αθλητές του skateboarding για τους ευνόητους λόγους τηρούσαμε τα μέτρα και φορούσαμε μάσκα.
Κυκλοφορούν διάφορα ψευδή άρθρα στο διαδίκτυο με τον παραπάνω τίτλο. Όπως βλέπουμε δεν έγινε τίποτα από όσα αναφέρουν οι ειδήσεις, η αστυνομία έφτασε στον χώρο όπου βρισκόμασταν κάνοντας σκέϊτ Πλατεία Αριστοτελους Θεσσαλονίκη “αφου δεν υπάρχουν ειδικοί χώροι ασκήσεις του αθλήματος μας”. Ζήτησαν λοιπόν εξακρίβωση στοιχείων διότι έγινε καταγγελία για φθορά δημόσιας περιουσίας. Η εξακρίβωση έγινε επιτυχώς και ήμασταν έτοιμοι να αποχωρήσουμε από τον χώρο, ένα από τα παιδιά είπε στον αστυνομικό ότι αντί να ενοχοποιούν εμάς που αθλούμαστε υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα. Ο αστυνομικός νευριασμένος απάντησε στον νεαρό πως δεν δέχεται υποδείξεις για την δουλειά του και άρχισε να τον τραβάει με βίαιο τρόπο αυτών και όποιον από εμας βρισκόταν εκεί κοντά έτσι οδηγηθήκαμε στο τμήμα (δύο από εμάς) μέσα στο περιπολικό και οι υπόλοιποι περικυκλωμένοι από μηχανές. Τα παιδιά οδηγήθηκαν στο κρατητήριο με την ενοχοποίηση ότι έγινε έξιβρύση κατά των αρχών.
Ευχαριστούμε όλα τα media που δίχως να έχουν την παραμικρή πληροφορία για το συνέβη δημιούργησαν μια τεράστια “φούσκα” ψευδών ειδήσεων. Το συμβάν δεν είχε να κάνει με την μη τήρηση των μέτρων του Covid αλλά καθαρά με την έχθρα που επικρατεί απέναντι σε αυτό το άθλημα. Τελος ευχαριστούμε τον αστυνομικό που μας έδειξε το πως γίνεται σωστή χρήση της μάσκας».