«Έφυγε» απ’ τη ζωή σε ηλικία 70 ετών ο δημοσιογράφος Δημήτρης Πετυχάκης.
Ο οικονομικός ρεπόρτερ, αναλυτής και αρθρογράφος “έφυγε” ενώ νοσηλευόταν στο νοσοκομείο Χανίων με προβλήματα υγείας.
Όπως αναφέρει το ertnews.gr, υπήρξε βασικός οικονομικός συντάκτης της εφημερίδας “το Βήμα” και ανταποκριτής στις Βρυξέλλες, ενώ ήταν από τους πρώτους Έλληνες δημοσιογράφους διαπιστευμένος στο ΔΝΤ και την Παγκόσμια Τράπεζα. Για λογαριασμό της ΕΡΤ1 μέχρι το 1993 και στη συνέχεια της ΕΡΤ2 κάλυψε πλήθος Συνόδων Κορυφής της Ε.Ε και το Οικονομικό Φόρουμ του Νταβός.
Ήταν μέλος της επιτροπής Διεκδίκησης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας.
Η κηδεία του θα γίνει τη Δευτέρα στις 11 το πρωί στον ιερό Ναό Αγίου Λουκά Χανίων.