Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Σ’ έναν συγκλονιστικό τελικό «έσπασε» η 10ετής «κατάρα»

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του το League Cup του βόλεϊ, μετά από έναν συγκλονιστικό δεύτερο τελικό με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι, αν και ηττήθηκαν με 2-3 σετ από τον Ολυμπιακό (με το ίδιο σκορ που είχαν νικήσει στο κλειστό του Ρέντη πριν από μία εβδομάδα), κατάφεραν στο «χρυσό» σετ να νικήσουν με 15-13 και να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρόπαιο μετά από 10 χρόνια.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, προηγήθηκε με 2-0 των «ερυθρόλευκων», όμως οι Πειραιώτες, κατάφεραν να πάρουν τρία συνεχόμενα σετ, αρκετά εύκολα, μάλιστα, και να στείλουν τον τελικό στο «χρυσό σετ».

Και εκεί η ομάδα του Μουνιόθ είχε το «πάνω χέρι», καθώς προηγήθηκε με 6-3, αλλά μια ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς άλλαξε τα πράγματα κι έδωσε την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει το σετ με 15-13 μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς του.

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15 Χρυσό σετ: 15-13.