Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Euroleague: Γύρισε το παιχνίδι με την Άλμπα ο Ολυμπιακός

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε την ανατροπή, πανηγυρίζοντας στο ΣΕΦ τη δεύτερη διαδοχική νίκη του και πέμπτη στην εφετινή Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 75-71 της Άμπλα Βερολίνου για την 8η αγωνιστική «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τη γερμανική ομάδα (1-5).

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ άσχημη η εμφάνιση του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση, είναι χαρακτηριστικό πως στα 10 πρώτα λεπτά σημείωσε μόλις 10 πόντους και δέχθηκε 22!

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να βελτιώνεται αισθητά σε όλους τους τομείς και να πετυχαίνει 27 πόντους και να περνά πρώτος στο σκορ. Διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα αν και η Γερμανική ομάδα έως το τελευταίο δευτερόλεπτο πίεζε για την νίκη.