Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League: «Διπλό» τίτλου στην Τούμπα

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός σήμερα το απόγευμα στην άδεια Τούμπα, επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΟΚ και βάζοντας βάσεις τίτλου από την πρεμιέρα κι όλας των πλέι-οφ της Super League. Στο ντέρμπι οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι θριαμβευτές και με την απολύτως δίκαιη επικράτηση τους «σφράγισαν» την πρωτιά του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε τους τρεις βαθμούς πετυχαίνοντας γκολ στο 1ο ημίχρονο με τον Ελ Αραμπί, έπειτα από ασίστ του Βαλμπουενά. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εμφανώς καλύτεροι στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Στο 2ο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα στο κέντρο, αλλά δεν ήταν απειλητικός. Στο 95ο λεπτό είχε ένα καλό σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω από το τέρμα του Ολυμπιακού.

Πλέον η διαφορά των δύο ομάδων αυξήθηκε στους 17 βαθμούς υπέρ του Ολυμπιακού.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα χιλιάδες θύματα του κορονοϊού. Κατά την προθέρμανση οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ φόρεσαν φανέλα με αντιρατσιστικό μήνυμα με αφορμή το δολοφονία του Τζορτζ Φλόιντ στις ΗΠΑ.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης οπαδοί του ΠΑΟΚ αποδοκίμασαν τους παίκτες της ομάδας τους έξω από το γήπεδο της Τούμπας.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Κίτρινες: Βαρέλα, Τσιμίκας, Ραντζέλοβιτς, Σα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (74΄ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχάι, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο (74΄Εσίτι), Λημνιός, Καντουρί (68΄Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (68΄Πέλκας), Ακπόμ (74΄Τζόλης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα (75′ Σισέ), Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά (84′ Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Μασούρας (72′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (83΄Φορτούνης) και Ελ Αραμπί (84΄ Χασάν)

Γονατιστοί οι παίκτες ΑΕΚ και Παναθηναϊκού είπαν «όχι» στον ρατσισμό

Πριν από την έναρξη του αγώνα ΑΕΚ-Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα των Play Off της Super League, οι παίκτες των δύο ομάδων γονάτισαν στο κέντρο του γηπέδου στέλνοντας το μήνυμα: «Καμία ανοχή απέναντι στον ρατσισμό». Νωρίτερα είχε τηρηθεί ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της πανδημίας στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον πλανήτη.

Με ανατροπή πέρασε από τη Λάρισα ο Αστέρας

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Λάρισας στο «AEL FC Arena», ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στα Play Out. Με τη νίκη αυτή, έστω και προσωρινά, οι Αρκάδες προσπέρασαν τον Ατρόμητο στη μάχη για την κατάκτηση της έβδομης θέσης.

Οι συνθέσεις:
ΛΑΡΙΣΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ Αλ., Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Μούζεκ (70′ Στελιάνο), Μόρας (36′ Ζίζιτς), Σεσέροβιτς (70′ Μπούστος), Μπέρτος, Πινάκας (58′ Ασούμπρε), Αλί Γκαζάλ (58′ Ηλιάδης), Βινίσιους.
Στον πάγκο: Νάγκι, Μπάλλας, Μάρκοβιτς, Καρανίκας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (84′ Μπόρχα Φερνάντεζ), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεζ (61′ Σίτο), Ντέλετιτς (62′ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (69′ Ρίτζις), Μπαράλες (84′ Χαουρέγκι).
Στον πάγκο: Μιχαήλ Ν., Βλάχος, Μπέλοκ, Μαρτίνεζ.

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης, στη μνήμη των θυμάτων του κορονοϊού.