Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League: «Μοιρασιά» στη Ν. Φιλαδέλφεια στο ντέρμπι ΑΕΚ – Ολυμπιακός

Τους βαθμούς της ισοπαλίας μοιράστηκαν ΑΕΚ και Ολυμπιακός το βράδυ της Κυριακής στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, καθώς το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της φετινής σεζόν έληξε 1-1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού και γενικότερα το πρώτο 20λεπτο ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ. Με απόλυτη κυριαρχία, κυκλοφορούσαν άνετα την μπάλα και πλησίαζαν με ευκολία στην περιοχή του Πασχαλάκη. Στο 22’ ο Ρότα κινήθηκε εξαιρετικά στην περιοχή έπιασε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι, όπου ο Έκι Πόνσε πέτυχε το πρώτο γκολ της δεύτερης θητείας του στα «κιτρινόμαυρα».

Μετά την επίτευξη του 1-0 η «Ένωση» οπισθοχώρησε στον αγωνιστικό χώρο με τον Ολυμπιακό να αναλαμβάνει πλήρως τα ηνία. Έτσι, στο 38΄ από σέντρα-ασίστ του Ντανιέλ Ποντένσε, ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά σημείωσε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα στον μεγαλύτερο βαθμό χωρίς να καταφέρει όμως να απειλήσει ουσιαστικά. Το γκολ που πέτυχε ο Αραούχο ακυρώθηκε σωστά με τη χρήση του VAR καθώς στην εξέλιξη της φάσης ο Πινέδα είχε κερδίσει την μπάλα χρησιμοποιώντας το χέρι του. Τελευταία αξιόλογη φάση ένας μακρινός «κεραυνός» του Ζίνι, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι της «ερυθρόλευκης» εστίας.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, στο γήπεδο της Τούμπας, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στον Άρη ολοκληρώθηκε με ανέπαφες τις εστίες των δύο ομάδων. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν, καμία δεν κατάφερε να σκοράρει και το παιχνίδι έληξε στο 0-0. Στο 84ο λεπτό δεν μέτρησε γκολ για τον «Δικέφαλο», με τον Κίριλ Ντεσπόντοφ, ως οφσάιντ.

Απίθανα πράγματα συνέβησαν στην Καισαριανή και στην αναμέτρηση μεταξύ των δύο νεοφώτιστων στη φετινή Super League. Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε 3-0 στο 22′, αλλά η Κηφισιά εκμεταλλεύθηκε την αποβολή του Χάγεκ στο 44′ και, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το εξωπραγματικό 4-4 και τον πολύπειρο Αλμπέρτο Μποτία να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο… 101′!

Μετά από ένα… χορταστικό α΄ μέρος, όταν μπήκαν τέσσερα γκολ, Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, 2-2, στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Οι φιλοξενούμενοι που μετρούν πλέον 5 βαθμούς προηγήθηκαν και τις δύο φορές, με τους Παναγιώτη Τζίμα (16΄) και Κλόντιου Μπάλαν (28΄), με τους Αρκάδες να απαντούν στο 21ο λεπτό με τον Φεντερίκο Άλβαρες και στο 45΄+3΄ με τον Ρίτζις. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ακολουθεί έναν βαθμό πίσω από τους Γιαννιώτες και συγκεκριμένα με 4 βαθμούς σε ισάριθμους αγώνες. Πριν από την έναρξη του αγώνα, ο Αστέρας Τρίπολης βράβευσε τον παλαίμαχο παίκτη του και πρόεδρο του ΠΣΑΠΠ, Γιώργο Μπαντή, για την πολυετή προσφορά του στους Αρκάδες.

Με τον Μπερνάρ να κάνει… πράγματα και θαύματα στο γήπεδο, «σφραγίζοντας» την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του «τριφυλλιού» με χατ-τρικ (12′, 45’+1′, 64′) κι άλλα δύο γκολ απ’ τον Αϊτόρ με εύστοχο πέναλτι στο 86′ και τον Μάγκνουσον στο 90’+3′, ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν… αέρας το Σάββατο απ’ το Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με 5-0

Οι «πράσινοι» συνέχισαν το απόλυτο των νικών τους (3Χ3) και περιμένουν πλέον με… ηρεμία την επόμενη «αποστολή» τους την Πέμπτη (21/09) απέναντι στη Βιγιαρεάλ, στην πρεμιέρα του στους ομίλους του Europa League.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η εναρκτήρια αναμέτρηση της αγωνιστικής, καθώς Λαμία και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο γήπεδο «Αθανάσιος Διάκος», το Σάββατο. Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε δύο φορές, με τον Ντικό (26΄) και τον Γκαγέγκος (66΄), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Τσιλούλη (47΄) και αυτογκόλ του Καρώ (74΄).

Η 4η αγωνιστική ρίχνει αυλαία σήμερα στις 6 μ.μ. στο Περιστέρι όπου ο Ατρόμητος υποδέχεται τον Βόλο.