Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League – 21η Αγωνιστική: Πρώτος με αποδοκιμασίες ο ΠΑΟΚ

Νίκη που τον ανέβασε πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχε ο ΠΑΟΚ, αλλά η κακή εμφάνισή του στο τελικό 1-0 επί του Βόλου ήταν αυτό που κυριάρχησε στο 90λεπτο της Τούμπας.

Η λύση για τον ΠΑΟΚ ήρθε από την «άσπρη βούλα», με τον Λημνιό να ανατρέπεται από τον Τσαούση (58’) και τον Βιεϊρίνια να νικάει τον Γκαραβέλη για το 1-0. Ο Βόλος δεν κατέθεσε τα όπλα, αντίθετα δύο λεπτά αργότερα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τη βολίδα του Τσοκάνη.

Οι αποδοκιμασίες μάλιστα στο τέλος της αναμέτρησης ήταν το δείγμα της υπομονής που έκαναν οι φίλοι του Δικεφάλου, για να τελειώσει ένα αγωνιστικά μετριότατο ως κακό παιχνίδι της ομάδας τους.

«Έσωσε την παρτίδα» ο Ιγκλέσιας

Βρέθηκε «με την πλάτη στον τοίχο» από το γκολ του Μπιανκόνι στο 64’ (στην πρώτη… επαφή του με τη μπάλα) και την αποβολή του Ντάνι Σουάρεθ με δεύτερη κίτρινη στο 72’, όμως ο Αστέρας Τρίπολης έβγαλε «μέταλλο» και αντίδραση και κατάφερε να φύγει από τη Λαμία με τον ένα βαθμό (1-1), χάρη σε πέναλτι του Ιγκλέσιας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, στο τελευταίο χρονικά ματς της 21ης αγωνιστικής της Super League.