Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League – 24η Αγωνιστική: ΑΕΚ και Παναθηναϊκός «καπάρωσαν» 3η και 4η θέση

Η κανονική διάρκεια της Super League φτάνει σιγά-σιγά στο τέλος της και πλέον απομένουν 2 αγωνιστικές (συν το ματς του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο τη Δευτέρα) για να ολοκληρωθούν οι 26 αγωνιστικές. ΑΕΚ και Παναθηναϊκός συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στη Super League και εδραιώνονται σε 3η και 4η θέση αντίστοιχα. Tα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική.

«Κλείδωσε» την 3η θέση

Με συνταγή αλά…. Παναθηναϊκός, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 1-0 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League. Παράπονα από τη διαιτητική ομάδα έχουν οι γηπεδούχοι που πίεσαν αλλά δεν δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Βασίλη Μπάρκα.

Την ίδια ενδεκάδα με αυτή που επικράτησε του Ατρόμητου στο Περιστέρι, επέλεξε ο Μίχαελ Ένινγκ, τη στιγμή που ο Μάσιμο Καρέρα άφησε εκτός αρχικού σχήματος τους Πέτρο Μάνταλο και Σέρχιο Αραούχο, τοποθετώντας στην κορυφή της επίθεσης τον Μάρκο Λιβάγια και στις πτέρυγες τους Βίκτωρα Κλωναρίδη και Χρήστο Αλμπάνη.

«Άσφαιρες», Ξάνθη-Λαμία

Αγονη στην εξέλιξή της, αλλά με αρκετές αξιόλογες φάσεις, κυρίως στην επανάληψη, εξελίχθηκε η αναμέτρηση, Ξάνθη-Λαμία, στα Πηγάδια με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά να μένουν στο 0-0.

Η Ξάνθη είχε την υπεροχή αλλά στην επανάληψη η Λαμία τις ευκαιρίες. Στο 56′ ήταν η πρώτη καλή φάση για τη Λαμία. Στην φάση αυτή έφυγε στην αντεπίθεση ο Βιγιάλμπα, ο οποίος έκανε το σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά μπλόκαρε ο Αμπάντ. Ενα λεπτό αργότερα η ομάδα της Φθιώτιδας πλησίασε και πάλι στο γκολ αλλά η κεφαλιά του αμαρκάριστου Νιασέ, έφυγε άουτ. Η Λαμία συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα στο διάστημα αυτό και στο 71′ πλησίασε για τρίτη φορά στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις. Από πάσα του Νιασέ στον Καραμάνο, αυτός δεν πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα προ του Αμπάντ, που απομάκρυνε για λίγο, αρκετά όμως για να χαθεί μια πολύ καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

«Τρίποντο» για play offs ο Αστέρας Τρίπολης

Στον «τελικό» για την είσοδο στα play offs, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πιο αποφασιστικός και πήρε τεράστια νίκη επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, με 1-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League.

Στους 29 βαθμούς ανέβηκε με το «τρίποντο» η πελοποννησιακή ομάδα, ούσα στην 6η (προνομιούχο) θέση, αλλά με τους ΟΦΗ και Ατρόμητο να έχουν ένα ματς λιγότερο (από 26 βαθμούς έχει έκαστος). Οι Θεσσαλοί έμειναν στους 26 βαθμούς και το έργο τους, δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου, για την είσοδο στην πρώτη εξάδα γ΄νεται, πλέον, πάρα πολύ δύσκολο.

Γκολ και ασίστ ο Βαγιαννίδης στο 3-1 του Παναθηναϊκού επί του Παναιτωλικού

Με μία πειστική εμφάνιση κι εύκολη νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού, «αντέδρασε» ο Παναθηναϊκός μετά τον προ ημερών αποκλεισμό του στο Κύπελλο από τον ΠΑΟΚ, έχοντας ως ευχάριστη έκπληξη τον Γιώργο Βαγιαννίδη. Ο 18χρονος άσος κατέγραψε γκολ και ασίστ στο ντεμπούτο του στη Super League, δικαιώνοντας απόλυτα την επιλογή του Γιώργου Δώνη να τον ξεκινήσει για πρώτη φορά στην «πράσινη» ενδεκάδα και μάλιστα ως δεξιό εξτρέμ!

Μετά από ένα πολύ «αναιμικό» πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει στροφές μετά το 13’ και τη χαμένη ευκαιρία του Ζαχίντ (εξαιρετική απόκρουση του Φερνάντεθ). Όσο περνούσε η ώρα, οι «πράσινοι» ανέβαζαν την πίεσή τους κυρίως από το δεξί άκρο και στο 23’ βρήκαν το γκολ που έψαχναν, όταν ο Βαγιαννίδης «τρύπωσε» στην περιοχή μετά το γύρισμα του Κουρμπέλη και με κοντινό πλασέ (από λάθος του Σίεστεντ) έκανε το 1-0. Ένα γκολ που καταγράφηκε ήδη στα βιβλία της… στατιστικής, καθώς ο νεαρός άσος σε ηλικία 18 ετών και 158 ημερών (έχει γεννηθεί στις 12 Σεπτεμβρίου 2001), έγινε ο τρίτος νεαρότερος σκόρερ του Παναθηναϊκού στη Super League, μετά τους Σωτήρη Νίνη και Χάρη Μαυρία.