Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League 9η Αγωνιστική: «Επτάψυχος» ο ΠΑΟΚ, βλέπει ψηλά η ΑΕΛ

Στη δεύτερη ημέρα της 9ης αγωνιστικής της Super League έλαμψε το αστέρι της ΑΕΛ που φέτος βλέπει ψηλά. Ελλάδα. Στο ντέρμπι της τούμπας ο Παναθηναϊκός απείλησε για 100 λεπτά το αήττητο του ΠΑΟΚ, αλλά ο Βιεϊρίνια είχε άλλη άποψη. Στις αθυστερήσεις η λύτρωση για ΑΕΚ ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε πάλι χωρίς νίκη..

«Επτάψυχος» ο ΠΑΟΚ

Παιχνίδι με μεγάλες συγκινήσεις στην κατάμεστη Τούμπα όπου ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αγωνίστηκαν για τη νίκη, την οποία όμως δεν γεύτηκε κανείς, αφού το τελικό 2-2 στο ντέρμπι με τις έντονες στιγμές, κράτησε σε υψηλό επίπεδο την αδρεναλίνη των φιλάθλων όπως φυσικά και των ποδοσφαιριστών.

Με πέναλτι που κέρδισε ο Κρέσπο σε… νεκρό χρόνο και το εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνια στο 101′ ο ΠΑΟΚ «έσωσε» το αήττητο, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 και παράλληλα στέρησε από τον Παναθηναϊκό ένα μεγάλο διπλό!

Υπογραφή… Ολιβέιρα

Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20΄, ισοφαρίστηκε στο 89΄, όμως τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει 3-2 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέλσον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος σημείωσε δύο γκολ, το νικητήριο στο 90+3΄, και έτσι η Ένωση ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης της Super League μετά από 9 αγωνιστικές.

Παραμένει χωρίς νίκη ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1, με τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο και παρέμεινε χωρίς νίκη στη φετινή Super League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 18΄ προηγήθηκαν με την κοντινή προβολή του Μαρσιάλ. Όμως, οι Αρκάδες δεν το έβαλαν κάτω και στο 39΄ ισοφάρισαν με πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράλες (1-1).

ΑΕΛ για Ευρώπη

Μετά από εντυπωσιακό και «χορταστικό» σε θέαμα, γκολ και φάσεις ματς, η ΑΕΛ έκανε την ανατροπή σήμερα στη Λάρισα και επικράτησε του ΟΦΗ με 3-2, για την 9η αγωνιστική της Super League, καθώς βρέθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα να χάνει με 2-0!

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με τα γκολ των Σεμέδο (3′) και Τσιλιανίδη (7′), αλλά η ΑΕΛ μείωσε, καταρχήν, στο 14ο λεπτό με τον Μόρα και στη συνέχεια έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με τα τέρματα των Μιλοσάβλιεβιτς (68′) και Ντάουντα (79′).