Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Νίκη χρυσάφι για τον ΠΑΟ – Με την «ψυχή στο στόμα» νίκη του ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός παραμένει με μεγάλη διαφορά στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν το Σάββατο, έστω και δύσκολα τον Παναιτωλικό με 2-1, μέσα στο Αγρίνιο.

Στους σημερινούς αγώνες, με την… ψυχή στο στόμα και με μέτρια απόδοση, ο ΠΑΟΚ νίκησε με ανατροπή τον αξιόμαχο Βόλο με 3-1 στην Τούμπα, χωρίς να ικανοποιήσει ωστόσο με την συνολική του απόδοση. Ο «Δικέφαλος» βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε μια γενναία ανασύνταξη στην επανάληψη για να φτάσει στο «τρίποντο».

Νίκη-χρυσάφι που ισχυροποιεί την παρουσία του στη ζώνη των πλέι-οφ και του έδωσε την ευκαιρία να μειώσει στους δύο βαθμούς την απόσταση από την ΑΕΚ, σημείωσε ο Παναθηναϊκός επί της ΑΕΛ , επικρατώντας με 2-0 στη Λεωφόρο, χάρη στα γκολ του Καρλίτος στο 36’ και του Εμμανουηλίδη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ατρόμητος και ΟΦΗ έμειναν στο 0-0 στο Περιστέρι, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, καθώς επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τους αγώνες Γιάννενα – Άρης και Λαμία – ΑΕΚ.