Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Champions League: Ξεκίνησε σαν όνειρο για τον Ολυμπιακό, κατέληξε συντριβή

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσαν να φανταστούν στον Ολυμπιακό στη δοκιμασία  με την Τότεναμ στο Λονδίνο, για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Champions League. Ζούσαν ένα όνειρο οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού. Το χρονόμετρο έδειχνε 19′ και ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά με 2-0! Προδόθηκε όμως από τα λάθη του και ο θρίαμβος έγινε συντριβή…

Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Με σουτ με το αριστερό του Ελ Αραμπί έξω από την περιοχή οι «ερυθρόλευκοι» ανοίγουν το σκορ.

19΄ Γκολ για τον Ολυμπιακό (0-2)!!! Ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκιλιέρμε έκανε τακουνάκι και ο Σεμέδο εκτέλεσε από κοντά!

Στις καθυστερήσεις (45+1΄)  Τότεναμ μειώνει σε 1-2. Γύρισμα του Οριέ από τα δεξιά, μοιραίο λάθος του Μεριά και ο Ντελέ Άλι γράφει το 1-2 και με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (50΄) η Τότεναμ ισοφαρίζει! Ο Μόουρα γύρισε από δεξιά στον Κέιν, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-2.

Το δεύτερο μέρος ήταν παράσταση για έναν ρόλο.  Δεν άργησε να έρθει και η πλήρης ανατροπή. Στο 73΄ μπροστά η Τότεναμ (3-2)! Με σουτ του Οριέ μέσα από την περιοχή και δεξιά. και στο 77΄ η Τοτεναμ γράφει το 4-2! O Έρικσεν εκτέλεσε το φάουλ και ο Κέιν με κεφαλιά διαμορφώνει το 4-2.

Οι «Πετεινοί» με αυτή τη νίκη προκρίθηκαν στους «16» του θεσμού, ενώ ο Ολυμπαικός στην τελευταία αγωνιστική θα κονταροχτυπηθεί με τον Ερυθρό Αστέρα. Οι Πειραιώτες θέλουν μόνο νίκη για να συνεχίσουν στο Europa League.

Η 11άδα της Τότεναμ: Γκασανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ρόουζ, Ντάιερ, Γουίνκς, Άλι, Μόουρα, Σον, Κέιν.

Η 11άδα του Ολυμπιακού με διάταξη 4-3-3: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας, Αραμπί.