Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League-14 Αγωνιστική: Εύκολο βράδυ για τους πρωτοπόρους

Εύκολο ήταν το σημερινό βράδυ για τους δύο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος της Super League, καθώς επικράτησαν των αντιπάλων τους για τη 14η αγωνιστική και παρέμειναν στο… ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

«Πάρτι» στην Τρίπολη

Παράσταση για έναν ρόλο είχαμε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αφού ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης για την 14η ημέρα της Super league. Η ομάδα του Πειραιά νίκησε εύκολα στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας τον Αστέρα με 5-0 σημειώνοντας τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο με τους Μασούρα στο 5΄, Ποντένσε στο 9΄ και Ελ Αραμπί στο 34′ και 44΄ και ένα ακόμη στο Β΄ ημίχρονο με τον Μασούρα στο 73΄. Ο Αστέρας έπαιζε από το 16΄ με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Πασαλίδη.

«Τρένο» στο Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ

Χωρίς δυσκολία ο ΠΑΟΚ πέρασε με ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα από την έδρα του ουραγού Παναιτωλικού, νικώντας με 3-0 την ομάδα του Αγρινίου και συνεχίζοντας στην δρόμο για την διεκδίκηση και του φετινού πρωταθλήματος. Ο Δικέφαλος της Θεσσαλονίκης ήταν ουσιαστικός και σε ελάχιστες περιπτώσεις της αναμέτρησης και θεαματικός. Διεκδίκησε την ουσία και τους βαθμούς της νίκης εκμεταλλευόμενος το τραυματισμένο ηθικό των γηπεδούχων που για πρώτη φορά εδώ και αρκετά χρόνια βρίσκονται σε τόσο δεινή αγωνιστική και βαθμολογική θέση.

«Τρίποντο» με ανατροπή ο Βόλος

Ο Βόλος νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Πανιώνιο στο Πανθεσσαλικό στάδιο για την 14η αγωνιστική της Super league, χάρη στην εμφάνιση που πραγματοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο και «ανέπνευσε» βαθμολογικά ανεβαίνοντας στη 10η θέση με 17 βαθμούς.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο Α΄ ημίχρονο με τέρμα του Εμμανουηλίδη στο 27΄, αλλά η ομάδα της Μαγνησίας κατάφερε στο Β΄ ημίχρονο να κάνει την ανατροπή με τους Μουνίθ (74΄ πέναλτι) και Τσοκάνη (87΄) και να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Στο 83΄ αποβλήθηκε ο Ευαγγέλου και ο Πανιώνιος συνέχισε με δέκα παίκτες.

«Κάλπασε» ο Ατρόμητος στην Λάρισα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ με 2-1 σημείωσε στη Λάρισα ο Ατρόμητος, βελτιώνοντας αποφασιστικά τη θέση του στην κατάταξη, σε αγώνα για την 14η ημέρα της Super league. Η ομάδα του Περιστερίου προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Ούμπιδες (5΄), Ουγκράι (20΄), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 43′, με πέναλτι του Φατιόν.