Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League – Play Off: Μεγάλη νίκη με ανατροπή του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ βάζει φωτιά στην κούρσα του τίτλου

Τεράστια νίκη -με ανατροπή- σημείωσε ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής των play off της Super League και παρέμεινε σε απόσταση… βολής απ’ την κορυφή και το «δίδυμο» του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ.

Στο 22’ Ζίβκοβιτς είδε την κίνηση του Σάστρε δεξιά, ο Ισπανός έκανε το γύρισμα προς την περιοχή κι ο Μπράντον Τόμας έβαλε το πόδι του, προλαβαίνοντας τον Παπασταθόπουλο κι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Οι Πειραιώτες έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες με τους Μπακαμπού (25’) και Ρέαμπτσιουκ (45’, απέκρουσε ο Κοτάρσκι), όμως στο δεύτερο 45λεπτο ήταν καταιγιστικοί. Στο 59’ ο Ρέαμπτσιουκ μοίρασε την μπάλα στον Σεντρίκ Μπακαμπού, ο οποίος με ένα πανέμορφο πλασέ με το δεξί από τα αριστερά εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα για το 1-1.

Στο 78’ ο Αραμπί έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Χάμες πήρε την κεφαλιά-πάσα, ο Κουλιεράκης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μασούρας με κεφαλιά πρόλαβε τον Κοτάρσκι κάνοντας το 2-1.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο επιθετικά και στο 85’ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ζίβκοβιτς, το οποίος μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Αραμπί δύο λεπτά αργότερα (87’) με μία… ρισκαδόρικη εκτέλεση, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Σημαντικές νίκες για ΠΑΟ και ΑΕΚ

Νίκη «χρυσάφι» -που τον επανέφερε στην κορυφή της Super League, ισόβαθμο με την ΑΕΚ στους 66 βαθμούς- σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο «Κλεάνθης Βικελίδης», επικρατώντας 1-0 του Άρη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play off.

Ο Άντραζ Σπόραρ στο 69’ «καθάρισε» το μεγάλο τρίποντο για τους «πράσινους», με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Άρης μετά την αποβολή του Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 90΄+2.

Ένα γκολ του Ορμπελίν Πινέδα από το 9ο, μόλις, λεπτό ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δε χρειάστηκε να φορτσάρει για να πάρει τους τρεις βαθμούς που την ανέβασαν στους 66, με τους γηπεδούχους του Κώστα Μπράτσου να μένουν στους 40.