Την παραίτησή του από την ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ ανακοίνωσε με επιστολή του ο Γιάννης Δραγασάκης διαφωνώντας με την πορεία του κόμματος, ενώ δηλώνει ότι παραμένει μέλος του.
Αναφέρει πως «η πλήρης διαφωνία μου με την πορεία του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ υπό τη νέα ηγεσία δεν μου επιτρέπει να παραμένω μέλος της Κεντρικής Επιτροπής». «Όσο διαρκεί η παρούσα κατάσταση δεν επιθυμώ να συμμετέχω σε κανένα θεσμικό όργανο, σε θεσμική κομματική λειτουργία ή δημόσια εκπροσώπηση του ΣΥΡΙΖΑ- ΠΣ».
ΙΔΕΕΣ και «ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ» που άλλαξαν το ποδόσφαιρο – Γιάννης Γεωργάκης