Με τη μεγάλη αντιιμπεριαλιστική πορεία στην αμερικάνικη πρεσβεία κορυφώθηκαν οι τριήμερες εκδηλώσεις γιορτασμού της επετείου των 46 χρόνων από τον ηρωικό ξεσηκωμό στις 17 Νοέμβρη του 1973.
Και φέτος πλήθος κόσμου, όλων των ηλικιών, τίμησε την επέτειο του Πολυτεχνείου και τα θύματα της χούντας, με στεφάνια και λουλούδια στο μνημείο της εξέγερσης και την καγκελόπορτα που την γκρέμισε το τανκ.
Ιδιαίτερα μαζική ήταν η συμμετοχή στα μπλοκ του ΚΚΕ και της ΚΝΕ που και φέτος έδωσαν τον τόνο στην μεγάλη πορεία και έστειλαν μήνυμα καταδίκης της συμφωνίας Ελλάδας – ΗΠΑ για τις βάσεις και την εμπλοκή της χώρας στους σχεδιασμούς ΝΑΤΟ, ΗΠΑ και ΕΕ που βάζουν σε κίνδυνο το λαό.
💥 Στη μεγάλη πορεία συμμετείχαν και νέοι στρατευμένοι, οι οποίοι έγιναν δεκτοί με θερμά χειροκροτήματα και το σύνθημα «οι φαντάροι είναι του λαού παιδιά έξω από τα σύνορα δεν έχουνε δουλειά».
Στιγμιότυπα από τα πολύ μαζικά μπλοκ του ΚΚΕ και της ΚΝΕ
Επί μισή ώρα περνούσαν οι διαδηλωτές του ΚΚΕ και της ΚΝΕ από την πρεσβεία των ΗΠΑ
Στην πυρά σημαίες των ΗΠΑ – ΕΕ έξω από την αμερικάνικη πρεσβεία
«Έξω οι βάσεις και τα στρατηγεία, φύγετε από δω και πάρτε την πρεσβεία»
Έξω από την αμερικάνικη πρεσβεία είναι οι διαδηλωτές με το ΚΚΕ και την ΚΝΕ
Δείτε βίντεο με συνθήματα από την μεγάλη πορεία του ΚΚΕ και της ΚΝΕ
Στην τελική ευθεία για την αμερικάνικη πρεσβεία με το ΚΚΕ και την ΚΝΕ
Στο Πολεμικό Μουσείο έφτασαν τα μπλοκ του ΚΚΕ και της ΚΝΕ
Ανηφορίζουν την Β. Σοφίας τα κατακόκκινα μπλοκ του ΚΚΕ και της ΚΝΕ
«Οι επιχειρήσεις ανήκουν στους εργάτες και όχι στα παράσιτα τους κεφαλαιοκράτες»
Στο Σύνταγμα οι χιλιάδες διαδηλωτές με το ΚΚΕ και την ΚΝΕ
Στην Πανεπιστημίου τα μαζικά μπλοκ του ΚΚΕ και της ΚΝΕ
Δήλωση του Δ. Κουτσούμπα από την πορεία στην αμερικάνικη πρεσβεία
Σε δήλωση που έκανε ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Δημήτρης Κουτσούμπας από την αντιιμπεριαλιστική πορεία προς την αμερικάνικη πρεσβεία, τόνισε: «Διδασκόμαστε απ’ την ιστορία, από την ίδια την πορεία της ταξικής πάλης. Συνεχίζουμε αγωνιστικά στον ίδιο δρόμο, για την ανασύνταξη του λαϊκού κινήματος, για την κοινωνική συμμαχία, το σοσιαλισμό».