Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League: Επικράτησαν τα φαβορί

Είτε εύκο­λα είτε δύσκο­λα, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έφτα­σαν σε νίκες στο πλαί­σιο της 7ης αγω­νι­στι­κής της Super League, μένο­ντας στο… κατό­πι του Ολυ­μπια­κού. Μάλι­στα, η “Ένω­ση” την επό­με­νη αγω­νι­στι­κή θα φιλο­ξε­νη­θεί στο “Γεώρ­γιος Καραϊ­σκά­κης”. Σημα­ντι­κές εκτός έδρας επι­τυ­χί­ες για Αστέ­ρα Τρί­πο­λης, Άρη — στο ντε­μπού­το του Μίχα­ελ Ένινγκ — και Παναθηναϊκό.

Με.. υπογραφή Χατζηγιοβάνη

Τη δεύ­τε­ρη του νίκη στο πρω­τά­θλη­μα και αυτή εκτός έδρας (1–0 τον Πανιώ­νιο) σημεί­ω­σε ο Πανα­θη­ναϊ­κός, ο οποί­ος νίκη­σε με 1–0 τον Ατρό­μη­το στο Περι­στέ­ρι για την 7η αγω­νι­στι­κή της Super League. Οι «πρά­σι­νοι» είχαν σε μεγά­λη μέρα τον Χατζη­γιο­βάν­νη ο οποί­ος σκό­ρα­ρε στο 43′ και δημιούρ­γη­σε πολ­λές ευκαι­ρί­ες, ειδι­κά στο πρώ­το ημί­χρο­νο. Ο νεα­ρός επι­θε­τι­κός «σφρά­γι­σε» με τον καλύ­τε­ρο τρό­πο την ανα­νέ­ω­ση του συμ­βό­λαιου του με τους «πρά­σι­νους».

Νίκησε με ανατροπή η ΑΕΚ

Αν και βρέ­θη­κε πίσω στο σκορ, η ΑΕΚ επι­κρά­τη­σε 3–2 του Βόλου στο γήπε­δο της Ριζού­πο­λης, στο πλαί­σιο της 7ης αγω­νι­στι­κής της Super League. Οι φιλο­ξε­νού­με­νοι προη­γή­θη­καν με κατα­πλη­κτι­κό γκολ του Τόρες στο 24΄, αλλά ο Λιβά­για στο 31΄ και ο Μάντα­λος στο 74΄ (πέναλ­τι) και το 78΄ βοή­θη­σαν την Ένω­ση να απο­φύ­γει μια σοβα­ρή «γκέ­λα». Το τελι­κό σκορ δια­μόρ­φω­σε στο 83΄ ο Δημόπουλος.

Την «καθάρισε» με… συνοπτικές διαδικασίες

Σαν σε προ­πό­νη­ση ο ΠΑΟΚ νίκη­σε τη Λαμία με 3–0 στην Τού­μπα για την 7η αγω­νι­στι­κή της Super League, με το «Δικέ­φα­λο» να σημειώ­νει τρία γκολ στα πρώ­τα έντε­κα λεπτά.

Ο πρω­τα­θλη­τής ήταν καται­γι­στι­κός στο ξεκί­νη­μα της ανα­μέ­τρη­σης κι έδω­σε την αίσθη­ση της υπε­ρο­χής από το πρώ­το λεπτό. Μόλις στο 2΄ Μίσιτς σού­τα­ρε, ο Βελ­λί­δης έκα­νε τερά­στιο λάθος και η μπά­λα κατέ­λη­ξε στα δίχτυα του για το 1–0. Στο 6΄ από σέντρα του Γιαν­νού­λη και κεφα­λιά του Λημνιού έγι­νε το 2–0 και στο 11΄ από σέντρα του Στοχ το ιδα­νι­κό τελεί­ω­μα με τακου­νά­κι του Σφι­ντέρ­σκι ανέ­βα­σε το σκορ στο 3–0.

«Ανάσα» ο Αστέρας, «βυθίζεται» ο Πανιώνιος

Τη δεύ­τε­ρη νίκη του στο φετι­νό πρω­τά­θλη­μα της Super League (και πρώ­τη εκτός έδρας) πέτυ­χε ο Αστέ­ρας Τρί­πο­λης, «βυθί­ζο­ντας» ακό­μη περισ­σό­τε­ρο τον Πανιώνιο.

Το απευ­θεί­ας φάουλ του Μαρκ Φερ­νά­ντεζ στο 44΄ ήταν το γκολ που έκρι­νε την ανα­μέ­τρη­ση της Νέας Σμύρ­νης (1–0) και χάρι­σε ένα πολύ­τι­μο «τρί­πο­ντο» στους Αρκά­δες, τη στιγ­μή που οι «κυα­νέ­ρυ­θροι» παρα­μέ­νουν στο… μεί­ον, αφού είχαν ξεκι­νή­σει τη σεζόν με ποι­νή έξι βαθ­μών, και επι­βε­βαιώ­νουν ότι είναι οι πρώ­τοι υπο­ψή­φιοι για υποβιβασμό.

Του έφερε… γούρι

Ο Αρης επέ­στρε­ψε στις επι­τυ­χί­ες, επι­κρα­τώ­ντας σήμε­ρα στη Ξάν­θη της τοπι­κής ομά­δας με 1–0, για την 7η αγω­νι­στι­κή της Super League, στο ντε­μπού­το του Μίχα­ελ Ενιγκ στον πάγκο της ομά­δας της Θεσσαλονίκης.

Το μονα­δι­κό γκολ της ανα­μέ­τρη­σης σημεί­ω­σε μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπρού­νο Γκά­μα με πέναλ­τι, μετά από ανα­τρο­πή του Μπρά­ουν Ιντέγε.