Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League: Με ερωπαϊακό αέρα ο Ολυμπιακός — Ιδρωσε ο ΠΑΟΚ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι

Με… αέρα περιμένει την Τότεναμ

Ο Ολυ­μπια­κός στα­μά­τη­σε το αήτ­τη­το σερί του Βόλου στη Σού­περ Λίγκα, υπο­χρε­ώ­νο­ντας τους «από­λυ­τους» έως από­ψε Θεσ­σα­λούς σε βαρύ­τα­τη ήττα με 5–0 στο «Γ. Καραϊ­σκά­κης», στο πλαί­σιο της 3ης αγω­νι­στι­κής. Η ομά­δα του Πέδρο Μαρ­τίνς έκα­νε το «3Χ3», έφτα­σε τον ΠΑΟΚ στην κορυ­φή και θα πάει να παί­ξει με πολύ καλή ψυχο­λο­γία απέ­να­ντι στην Τότε­ναμ, στο πρώ­το παι­χνί­δι της στους ομί­λους του Champions League.

Οι γηπε­δού­χοι έδω­σαν γρή­γο­ρο ρυθ­μό και οι Θεσ­σα­λοί τους ακο­λού­θη­σαν, καθώς δεν κλεί­στη­καν αλλά προ­σπά­θη­σαν να βρουν τους χώρους για να απει­λή­σουν με ταχύ­τα­τες και άρτια δομη­μέ­νες αντε­πι­θέ­σεις. Οι «ερυ­θρό­λευ­κοι» άνοι­ξαν το σκορ στο 12ο, για άλλη μια φορά από στη­μέ­νη μπά­λα, όταν σε κόρ­νερ του Βαλ­μπου­ε­νά ο Γκι­γιέρ­με κινή­θη­κε στο πρώ­το δοκά­ρι και με κεφα­λιά νίκη­σε τον Γκαραβέλη.

Ο ΟΦΗ πέρασε το εμπόδιο και του Παναιτωλικού

Εντυ­πω­σια­κό είναι το ξεκί­νη­μα του ΟΦΗ στην εφε­τι­νή διορ­γά­νω­ση της Super League, αφού συνέ­χι­σε με νίκη και την 3η αγω­νι­στι­κή της διορ­γά­νω­σης. Μετά τη νίκη επί του Πανα­θη­ναϊ­κού την 2η ημέ­ρα στο ΟΑΚΑ και την ισο­πα­λία με τον Άρη στη Θεσ­σα­λο­νί­κη στην πρε­μιέ­ρα, οι Κρη­τι­κοί φιλο­ξέ­νη­σαν τον Παναι­τω­λι­κό, τον οποίο νίκη­σαν στο «Θεό­δω­ρος Βαρ­δι­νο­γιάν­νης» με 3–1 κι έφτα­σαν τους 7 βαθ­μούς. Η ομά­δα του Αγρι­νί­ου που αγω­νι­ζό­ταν από το 29΄ με δέκα παί­κτες, αφού ο Μιμί­το είδε την κόκ­κι­νη κάρ­τα του διαι­τη­τή της ανα­μέ­τρη­σης για επι­κίν­δυ­νο παι­χνί­δι πάνω στον Κορο­βέ­ση, γνώ­ρι­σε την τρί­τη συνε­χή ήττα της και παρα­μέ­νει στην προ­τε­λευ­ταία θέση της κατάταξης.

«Ίδρωσε» στο Περιστέρι

Συναρ­πα­στι­κό παι­χνί­δι στο Περι­στέ­ρι με τον ΠΑΟΚ να παίρ­νει στις καθυ­στε­ρή­σεις τη νίκη κόντρα στον Ατρό­μη­το (3–2), στο πλαί­σιο της 3ης αγω­νι­στι­κής της Super League. Η ομά­δα της Θεσ­σα­λο­νί­κης προη­γή­θη­κε με τα γκολ των Ακπομ (17′) και Μάτος (22′), αλλά οι γηπε­δού­χοι κατά­φε­ραν να ισο­φα­ρί­σουν με δύο γκολ του Βέλ­λιου (45′, 52′). Ο Βαρέ­λα πέτυ­χε γκολ στο 88ο λεπτό, αλλά το VAR τον «συνέ­λα­βε» σε θέση οφσάιντ, για έρθει στο τρί­το λεπτό των καθυ­στε­ρή­σε­ων ο Κρέ­σπο να χαρί­σει τη μεγά­λη νίκη στους πρωταθλητές!

Στο πρώ­το ημί­χρο­νο ο ΠΑΟΚ ήταν κυρί­αρ­χος και δεν άργη­σε να βρει το δρό­μο προς τα δίχτυα. Στο 17ο λεπτό ο Πέλ­κας έκα­νε εξαι­ρε­τι­κή ατο­μι­κή ενέρ­γεια, περ­νώ­ντας τους αντι­πά­λους του, έκα­νε το γύρι­σμα με τον Ρισβά­νη να βρί­σκει την μπά­λα, αυτή να χτυ­πά­ει στο κεφά­λι του Θεο­δω­ρά­κη και στο ορι­ζό­ντιο δοκά­ρι και στη συνέ­χεια να στρώ­νε­ται στον Άκπομ που σκό­ρα­ρε σε κενή εστία.