Ό,τι ν’ ακούω με το δεξιό μου αυτί / με μάτι αριστερό το βλέπω.
Κι ό,τι καταπιάνεται ο νους να στοχαστεί, / οι χτύποι της καρδιάς το λένε πρώτοι. (Κ. Βάρναλης)

Super League: Πρωταθλητής χειμώνα ο ΠΑΟΚ, συνέτριψε 5–1 τον Ατρόμητο

Παί­ζο­ντας σαν σε προ­πό­νη­ση ο ΠΑΟΚ… σκόρ­πι­σε με 5–1 τον Ατρό­μη­το και εκμε­ταλ­λευό­με­νος την γκέ­λα του Ολυ­μπια­κού στο Βόλο απο­χαι­ρε­τά στο 2019 από την πρώ­τη θέση της βαθ­μο­λο­γί­ας! Δυο γκολ ο Ίνγκα­σον, από ένα Βιεϊ­ρί­νια, Σφι­ντέρ­σκι, Μίσιτς.

Το σκορ άνοι­ξε στο ’13 ο Βιεϊ­ρί­νια, ενώ η ξεκά­θα­ρη υπε­ρο­χή του ΠΑΟΚ μετα­φρά­στη­κε και σε ένα δεύ­τε­ρο γκολ, είκο­σι λεπτά αργό­τε­ρα, με σκό­ρερ τον Ίνγκι Ίνγκα­σον κι αφού νωρί­τε­ρα Λημνιός και Μαου­ρί­σιο είχαν αγγί­ξει το 2–0.

Το δεύ­τε­ρο γκολ του Ισλαν­δού, έπει­τα από εκτέ­λε­ση φάουλ του Μίσιτς, στο 41ο λεπτό ήρθε να επι­βε­βαιώ­σει την κυριαρ­χία του δικε­φά­λου σ’ ολό­κλη­ρο το πρώ­το 45λεπτο.

Στο δεύ­τε­ρο ημί­χρο­νο,  ο Σφι­ντέρ­σκι σκό­ρα­ρε το 4ο γκολ του ΠΑΟΚ με εκτέ­λε­ση πέναλ­τι έπει­τα από φάουλ του Ρισβά­νη. Ο Ατρό­μη­τος μεί­ω­σε σε 4–1 με τον Ουγκράι, έπει­τα από λάθος του Ζίβ­κο­βιτς,  αλλά στο 83’ ήρθε ο Μίσιτς να δώσει δια­στά­σεις θριάμ­βου για την ομά­δα της Θεσ­σα­λο­νί­κης κάνο­ντας το 5–1.

Με τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ατρό­μη­του έκλει­σε η 16η Αγω­νι­στι­κή της Superleague, με τη βαθ­μο­λο­γία να δια­μορ­φώ­νε­ται ως εξής: